Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

29. apríla 2009

Rakúsko a Nemecko stále odmietajú otvoriť svoje pracovné trhyRakúsko a Nemecko ako jediné štáty Európskej únie (EÚ) aj naďalej ponechajú v platnosti pracovné obmedzenia vzťahujúce sa na občanov ôsmich postkomunistických členských štátov, ktoré do EÚ ...Zdieľať
BRUSEL 29. apríla (WEBNOVINY) - Rakúsko a Nemecko ako jediné štáty Európskej únie (EÚ) aj naďalej ponechajú v platnosti pracovné obmedzenia vzťahujúce sa na občanov ôsmich postkomunistických členských štátov, ktoré do EÚ vstúpili pred piatimi rokmi. V stredu o tom informovala Európska komisia (EK). Tá zároveň potvrdila, že Belgicko a Dánsko od 1. mája 2009 otvoria svoje pracovné trhy pre záujemcov o prácu z Českej republiky, Estónska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Poľska, Slovenska a Slovinska.


K 1. máju sú členské štáty EÚ povinné informovať komisiu, či aj naďalej plánujú ponechať obmedzenia v prístupe na svoje pracovné trhy. Krajiny musia v takom prípade požiadať o predĺženie reštrikcií, pričom maximálna možná dĺžka je sedem rokov. V prípade Bulharska a Rumunska, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2007, platia obmedzenia vo všetkých starších členských štátoch s výnimkou Fínska a Švédska. Štúdia EK ukázala, že počet občanov z krajín, ktoré v roku 2004 vstúpili do únie, vzrástol v ostatných členských štátoch EÚ z 900 tisíc na 2 milióny. Najväčší podiel pritom predstavujú obyvatelia Poľska a pobaltských štátov, ktorí odchádzajú predovšetkým do Írska a Veľkej Británie. Bulhari a Rumuni preferujú Španielsko a Taliansko.

SITA_Reuters

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ilčišin chce Transpetrol zlúčiť s cyperskou spoločnosťou
<< predchádzajúci článok
Pri nehode autobusu v Kalifornii zahynulo päť Francúzov

Rakúsko a Nemecko stále odmietajú otvoriť svoje pracovné trhy - diskusné fórum čitateľov