Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

16. septembra 2007

Región a správy o rozpočtovom deficite oslabili korunuSlovenská koruna sa aj väčšinu minulotýždňového obchodovania držala v pásme od 33,600 SKK/EUR do 33,800 SKK/EUR, kde sa nachádza už niekoľko týždňov. Zo začiatku týždňa pritom mala ...Zdieľať
BRATISLAVA 16. septembra (WEBNOVINY) - Slovenská koruna sa aj väčšinu minulotýždňového obchodovania držala v pásme od 33,600 SKK/EUR do 33,800 SKK/EUR, kde sa nachádza už niekoľko týždňov. Zo začiatku týždňa pritom mala tendenciu posilňovať, podporená dobrými markoekonomickými ukazovateľmi Slovenska, avšak vo štvrtok sa vplyvom neistoty na regionálnych trhoch spôsobených krízou na americkom finančnom trhu a správami o možnom nenaplnení rozpočtového maastrichtského kritéria sa vývoj otočil a koruna začala strácať.
Nálada na regionálnych trhoch a ďalšie informácie ohľadom možnej revízie slovenského deficitu verejných financií zo strany Eurostatu budú pritom pravdepodobne hrať kľúčovú úlohu aj počas budúcotýždňového obchodovania. Podľa dílerov má však teraz domáca mena skôr tendenciu oslabovať k úrovni 33,800 SKK/EUR a možno aj nad túto hranicu. Pásmo, v ktorom by sa mohol jej kurz voči euru pohybovať, odhadujú od 33,650 SKK/EUR do 33,850 SKK/EUR.

Minulotýždňové obchodovanie koruna otvárala v pokojnom obchodovaní na úrovni 33,740 / 760 SKK/EUR, pričom počas dňa sa kurz podporený predovšetkým vývojom v regióne posilnil o niekoľko halierov. V utorok taktiež slovenská mena mierne posilňovala a z otváracích 33,660 / 670 SKK/EUR sa pred záverom obchodovania dostala na 33,590 / 610 SKK/EUR, keď podobne ako v pondelok zohrávala hlavnú úlohu región. Počas stredajšieho obchodovania koruna najskôr posilnila až k úrovni 33,540 SKK/EUR, neskôr sa však tieto zisky zmazali a kurz sa dostal na 33,620 / 645 SKK/EUR.

Vo štvrtok sa k regionálnym vplyvom, ktoré dlhodobo ovládajú smerovanie kurzu slovenskej meny, pridali aj správy súvisiace s údajným spochybnením vykazovaného deficitu Slovenska Eurostatom. Koruna tak počas štvrtkového obchodovania stratila vyše 10 halierov a obchodovanie zatvárala na úrovni 33,700 / 730 SKK/EUR. Tento trend pretrval aj posledný obchodný deň týždňa. V piatok slovenská mena voči euru otvárala obchodovanie na 33,655 / 690 SKK/EUR, pričom pred záverom obchodovania bol na úrovni 33,760 / 770 SKK/EUR. Opäť sa pod vývoj podpísal vývoj v regióne, ako aj ďalšie správy o rozpočtovom deficite. Korune tak nepomohli ani v piatok zverejnené údaje o vývoji harmonizovanej inflácie, podľa ktorých Slovensko v auguste prvýkrát plnilo inflačné maastrichtské kritérium.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Samovražedný útočník v kaviarni zabil najmenej šesť ľudí
<< predchádzajúci článok
Počet obetí zemetrasenia v Indonézii stúpol na 23

Región a správy o rozpočtovom deficite oslabili korunu - diskusné fórum čitateľov