Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

09. augusta 2022

Roth pokrstil knihu ukrajinských rozprávok, pomôže ľuďom bez domovaIde o reedíciu knižky ukrajinských rozprávok, ktorá na Slovensku vyšla pred 41 rokmi, uviedla šéfredaktorka časopisu Nota Bene Sandra Pazman Tordová.Zdieľať
Roth pokrstil knihu ukrajinských rozprávok, pomôže ľuďom bez domova

Múdry slávik je názov knihy ukrajinských ľudových rozprávok, ktorú v pondelok v Bratislave pokrstil herec Robo Roth. Vydalo ju občianske združenie Proti prúdu, kúpou knižky ľudia pomôžu predajcom Nota Bene. "Rozhodli sme sa ju vydať netypicky v lete, pretože nastalo obdobie zdražovania, vďaka ktorému sa ľudia bez domova ocitli ešte v horšej situácii," uviedla šéfredaktorka časopisu Sandra Pazman Tordová.


Leto je podľa nej ťažšie na prežitie pre predajcov pouličného časopisu, lebo ich stáli zákazníci sú odcestovaní po dovolenkách. "Rozhodli sme sa, že ich podporíme knižkou, ktorá nám zároveň trochu viac priblíži kultúru našich susedov, o ktorej toho veľa nevieme. Je to aj symbolický spôsob, ako sa priblížiť ľuďom, ktorí k nám z Ukrajiny utiekli pred vojnou, stratili svoje domovy, blízkych," poznamenala.

Kúpou knihy ľudia pomôžu predajcom pouličného časopisu zabezpečiť si základné potreby pre život - najmä náklady na bývanie, ktoré mnohým stúpli až o tretinu. Kniha stojí päť eur, polovica z tejto sumy ostáva predajcom. "Rozprávky nás všetkých spájajú, väčšina z nás si v detstve čítala príbehy, v ktorých dobro a spravodlivosť zvíťazí, povedali sme si, že v rozdelenej dobe chceme ľudí spájať," vysvetlila Pazman Tordová ku knižke, ktorá vznikla v závratnom tempe.

"Ide o reedíciu knižky ukrajinských rozprávok, ktorá na Slovensku vyšla pred 41 rokmi. Vznikla rekordne rýchlo za mesiac a týždeň vďaka obrovskému nasadeniu jej spolutvorcov," dodala ku knižnému počinu, pod ktorý sa podpísali prekladateľ Marián Heveši, ilustrátorka Helga Pavelková a grafická dizajnérka Janka Bálik. "Keď si ju ľudia kúpia, potešia sami seba pekným čítaním, útla knižka na leto nezaťaží batožinu, zároveň ľuďom bez domova pomôžu prežiť toto ťažšie obdobie," podčiarkla Pazman Tordová. Kniha vyšla v náklade 7000 kusov.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do mesta Prievidza sa po dvojročnej prestávke vráti Banícky jarmok
<< predchádzajúci článok
Zomrela herečka Olivia Newton-John, známa ako Sandy z muzikálu Pomáda