Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. októbra 2017

Rozbory vody zo studní vo Vrakuni potvrdili jej znečistenieNa snímke minister životného prostredia László Sólymos počas tlačovej konferencie Téma: Predstavenie prvej fázy systému, ktorý monitoruje environmentálne záťaže a Čo preukázala analýza vôd zo studní vo Vrakuni? na Štátnom ...Zdieľať
Na snímke minister životného prostredia László Sólymos počas tlačovej konferencie Téma: Predstavenie prvej fázy systému, ktorý monitoruje environmentálne záťaže a Čo preukázala analýza vôd zo studní vo Vrakuni? na Štátnom geologickom ústave Dionýza Štúra 12. októbra 2017 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann
Bratislava 12. októbra (TASR) - Výsledky analýz vody z domových studní v blízkosti skládky Chemických závodov Juraja Dimitrova v bratislavskej Vrakuni potvrdili jej znečistenie. Koncentrácie týchto látok však nepredstavujú bezprostredné zdravotné riziko. "Rizikový by bol pravidelný viacročný konzum zeleniny polievanej znečistenou vodou zo studní, avšak riziková dávka je pre každú látku iná," povedal na dnešnej tlačovej konferencii minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). Výsledky vzoriek z okolitých obcí a bratislavských mestských častí limitné hodnoty nepresahovali.


Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH) odobral na prelome júla a augusta 23 vzoriek zo studní a následne ich analyzovali v Národnom referenčnom laboratóriu pre oblasť vôd na Slovensku. Analýza vzoriek pochádzajúcich z Vrakune preukázala kontamináciu gumárenskými chemikáliami a pesticídmi. Taktiež boli prekročené limity prítomnosti prchavých chlórovaných alifatických uhľovodíkov a prchavých aromatických uhľovodíkov. "Keď porovnávame prekročenie limitov, tak je jasné to, čím bližšie k skládke, tak tým boli vyššie prekročené limity sledovaných látok," priblížila generálna riaditeľka VÚVH Ľubica Kopčová.

V septembri ústav realizoval odbery vzoriek z ďalších 11 studní vo Vrakuni a v neďalekých mestských častiach Podunajské Biskupice, Ružinov alebo v obci Rovinka. "Pri porovnaní výsledkov analýz zo studní vo Vrakuni a v širšom okolí možno konštatovať, že iba vybrané výsledky vzoriek z mestskej časti Vrakuňa presahovali limitné hodnoty, kým výsledky vzoriek z iných obcí alebo mestských častí limitné hodnoty nepresahovali," uviedla Kopčová. Všetky výsledky budú podľa jej slov zverejnené na stránke ministerstva životného prostredia. Riaditeľka podotkla, že všetci obyvatelia Vrakune sú zásobovaní pitnou vyhovujúcou vodou z verejného vodovodu. Studne v okolí skládky však podľa nej nie sú vhodné na pitné účely. Aj ministerstvo už viackrát upozorňovalo, aby podzemnú vodu Vrakunčania nepoužívali na pitie, polievanie či kúpanie.

Minister životného prostredia dnes informoval, že proces sanácie skládky vo Vrakuni je rozbehnutý a momentálne prebieha verejné obstarávanie, ktoré chcú ukončiť ešte v tomto roku. So samotnou sanáciou plánujú začať v roku 2018. "Stojí to na dvoch problémoch. Jedným je verejné obstarávanie, aby sme vybrali uchádzača a druhým je, aby sme získali všetky povolenia na to, aby sa stavebné práce mohli začať. Tieto dve veci musíme dotiahnuť a môže sa s prácami začať," spresnil Sólymos.Rezort životného prostredia chce v rámci sanácie skládky vo Vrakuni využiť metódu enkapsulácie. Vybuduje podzemnú tesniacu stenu, ktorou sa zdroj znečistenia odizoluje od okolitého prostredia. Súčasťou sanácie bude čerpanie a čistenie znečistených podzemných vôd v okolí skládky. Náklady na odstránenie environmentálnej záťaže sa predpokladajú na viac ako 30 miliónov eur.

Štátny geologický ústav Dionýza Štúra dnes zároveň predstavil prvú fázu systému, ktorý monitoruje environmentálne záťaže, vrátane skládky vo Vrakuni. Systém umožňuje v aktuálnom čase kontrolovať a porovnávať údaje o znečistení podzemných vôd. Výhľadovo má ambíciu o preverených znečisteniach informovať samosprávy a vlastníkov pozemkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Hanuman Cup 35 už túto sobotu v Bratislave
<< predchádzajúci článok
R. Lauko: Nie je otázkou, či elektromobilita bude, ale kedy

Rozbory vody zo studní vo Vrakuni potvrdili jej znečistenie - diskusné fórum čitateľov