Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. septembra 2009

Rozvojová pomoc je o vyše 76 mil. € menšia, ako by mala byťSlovensko by na diplomaciu v budúcom roku malo vyčleniť takmer 108 miliónov eur, čo je o takmer 24 miliónov eur menej ako tento rok. Slovensko tak nesplní záväzok Európskej rade, aby oficiálna ...Zdieľať
BRATISLAVA 30. septembra (WEBNOVINY) - Slovensko by na diplomaciu v budúcom roku malo vyčleniť takmer 108 miliónov eur, čo je o takmer 24 miliónov eur menej ako tento rok. Slovensko tak nesplní záväzok Európskej rade, aby oficiálna rozvojová pomoc, ktorá pod diplomaciu spadá, bola v roku 2010 na úrovni 0,17 percenta hrubého národného dôchodku. Znamenalo by to totiž vyčleniť na rozvojovú pomoc 130 miliónov eur, kým v budúcoročnom rozpočte vláda počíta na túto položku len s viac ako 53,6 mil. €. Prostriedky na rozvojovú pomoc klesli pritom oproti vlaňajšku o viac ako dva milióny eur. Z prostriedkov na oficiálnu rozvojovú pomoc sa zabezpečuje pomoc rozvojovým krajinám a krajinám v procese transformácie s tým, že prostriedky sú určené na projekty v 16 prioritných krajinách a na projekty pre programové krajiny Srbsko, Afganistan a Keňa.


Okrem prostriedkov rozpočtovaných v rámci oblasti diplomacia, čo tvorí takmer 3,3 milióna eur, sa do oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA) započítava 5,4 percenta z odvodu SR do všeobecného rozpočtu únie, príspevok do Fondu pre krajiny západného Balkánu, do medzinárodného združenia pre rozvoj, do medzinárodnej banky pre obnovu a rozvoj a Mnohostrannej agentúry pre investičné záruky a časť príspevkov do medzinárodných organizácií a medzirezortný program ODA. Už druhý rok v kapitole odpustenie dlhov, ktorá patrí do rozvojovej pomoci, figuruje nula, rovnako financie v roku 2010 nepôjdu ani na budovanie kapacít v oblasti rozvojovej pomoci a do Európskeho rozvojového fondu.

Na zahraničnú politiku by v budúcom roku malo ísť takmer 97,7 milióna eur. Uskromniť sa budú musieť o viac ako 17 miliónov eur. Väčšinu prostriedkov rezort vynaloží na zastupiteľské úrady SR v zahraničí, v rámci ktorých sa okrem osobných výdavkov zahraničnej služby zabezpečuje prenájom bytov, administratívnych budov, rezidencií, lekárske prehliadky počas výkonu zahraničnej služby, školné a zápisné pre deti zamestnancov zahraničnej služby. Pre slovenské inštitúty v zahraničí sa zabezpečujú najmä výdavky súvisiace s propagáciou Slovenska v zahraničí pri usporiadaní výstav, kultúrnych podujatí a programov.

V oblasti vízovej politiky má Slovensko najväčšie výdavky na on-line elektronické prepojenie všetkých zložiek Schengenského informačného systému, teda prepojenie konzulárnych úradov v zahraničí s Ministerstvom zahraničných vecí SR a Ministerstvom vnútra SR, Úradom hraničnej a cudzineckej polície a tiež následné prepojenie na Schengenský informačný systém Európskej únie. Kapitálovými výdavkami sa zabezpečuje nákup budov pre umiestnenie zastupiteľských úradov SR v zahraničí, nákup kancelárskych strojov, zariadení, softvéru a licencií.

Okrem poplatkov a príspevkov za členstvo Slovenska v medzinárodných organizáciách sa v rámci kapitoly diplomacia uhrádzajú poplatky a príspevky aj za členstvo jednotlivých kapitol štátneho rozpočtu v medzinárodných organizáciách. V porovnaní s rokom 2009 sú výdavky štátneho rozpočtu za členstvo v medzinárodných organizáciách v roku 2010 vyššie o 59,4 percenta.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Šport má dostať dvojnásobok peňazí, pôjdu na štadióny
<< predchádzajúci článok
Kaliňák dostane na bezpečnosť menej ako tento rok

Rozvojová pomoc je o vyše 76 mil. € menšia, ako by mala byť - diskusné fórum čitateľov