Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. apríla 2013

Ruský opozičný líder Navaľný poškuľuje po kresle prezidentaRuský opozičný vodca Alexej Navaľný, ktorý patrí medzi najhlasnejších kritikov prezidenta Vladimira Putina, sa netají záujmom nahradiť ho vo funkcii. Podľa jeho slov, ktoré odzneli v ...Zdieľať
navalny MOSKVA 5. apríla (WEBNOVINY) - Ruský opozičný vodca Alexej Navaľný, ktorý patrí medzi najhlasnejších kritikov prezidenta Vladimira Putina, sa netají záujmom nahradiť ho vo funkcii.


Podľa jeho slov, ktoré odzneli v štvrtkovom rozhovore pre opozičný televízny kanál Dožď (Dážď), chce takto "zmeniť život v krajine" a "spôsob, akým je ovládaná".

Navaľný sa tak vyjadril iba niekoľko dní pred začiatkom súdneho procesu, v ktorom sa bude zodpovedať zo sprenevery a v prípade usvedčenia mu hrozí až 10-ročný pobyt za mrežami.

"Chcem byť prezidentom... Chcem robiť veci tak, aby 140 miliónov ľudí, ktorí žijú v tejto krajine a ktorým zo zeme vytekajú ropa a plyn, nežili v chudobe alebo temnom bahne, ale normálne ako v jednej z krajín Európy," povedal charizmatický aktivista.

Čo sa týka obvinenia zo sprenevery, ktoré je podľa opozície politicky motivované, Navaľný naďalej trvá na svojej nevine, nepochybuje však o tom, že súd rozhodne inak. Rozsudku sa napriek tomu neobáva, hoci "ako ktorákoľvek normálna osoba nemá najmenšiu túžbu skončiť vo väzení".

Navaľný taktiež poznamenal, že podľa ruského práva sa nebude môcť uchádzať o verejnú funkciu aj vtedy, ak pôjde o podmienečný trest. Aktivista zároveň pohrozil svojim protivníkom vrátane Putina, že ak sa mu raz podarí dostať k moci, postará sa o to, aby boli trestne stíhaní.

Obvinenie voči Navaľnému sa týka obdobia spred niekoľkých rokov, keď pracoval ako poradca gubernátora Kirovskej oblasti. Podľa prokuratúry vtedy stál za krádežou dreva, ktorá štátu spôsobila rozsiahlu škodu. Prvé pojednávanie je naplánované na 17. apríla. Obvinený sa pritom v Rusku preslávil ako aktivista odhaľujúci korupciu vo vládnych radoch.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Venezuele hrozí elektrická sabotáž, Maduro hrozí armádou
<< predchádzajúci článok
Akciové trhy v Európe klesli, v USA a Japonsku posilnili