Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

17. decembra 2005

S platmi sme spokojní, pridať nechcemeZamestnávatelia môžu byť pokojní, Slováci nemajú prehnané platové nároky. Aspoň tak to vyplýva z prieskumu GfK Slovakia, v ktorom sa pýtali na optimálnu výšku čistej mzdy.Zdieľať
Viac ako 60 % respondentov sa uspokojí so sumou do 20-tisíc korún mesačne. Je pritom paradoxné, že pri aktuálnom zárobku až zhruba tretina ľudí ani neuvažuje nad tým, že by požiadala o zvýšenie platu, prípadne sa uspokoja s jeho kozmetickou úpravou.

Optimálnou mesačnou mzdou je suma medzi 15- až 20-tisíc korunami. Preferuje ju viac ako štvrtina z tisícky oslovených respondentov vo veku 15 až 79 rokov. Približne pätina z obyvateľov Slovenska sa uspokojí aj s výplatou od 10- do 15- tisíc a 14,3 % opýtaných by bolo úplne spokojných so zárobkom do 10-tisíc Sk. Platí to najmä pre nežnejšie pohlavie. Ženy sa totiž aj napriek častým sťažnostiam na neférové odmeňovanie v porovnaní s mužmi uspokoja s oveľa nižšou mzdou. Ak zarábajú do 15-tisíc Sk, tak je spokojná až štvrtina žien, ale len necelých 14 percent mužov. Naopak, vysoký plat nad
40-tisíc mesačne by si želalo 12,5 percenta mužov, ale len niečo nad štyri percentá žien.
Že sme skutočne národ holubičí, ilustrujú už spomenuté nároky na rast zárobkov. Z tých Slovákov, ktorých plat je od
8- do 14-tisíc korún, je až neuveriteľných 30 % s ním spokojných alebo by chceli len jeho mierny nárast. Tridsaťpäť percent z tých, ktorí sú v tejto platovej kategórii si želajú plat od 15- až 20-tisíc, teda mierne zvýšenie platu. Len 4 % ľudí v danej kategórii si želajú plat nad 40-tisíc. V  kategórii 14- až 20-tisíc korún je so svojím platom spokojných až 24,5 % Slovákov. V skupine 20- až 24-tisíc korún nemá proti svojej mzde námietky takmer štvrtina z nás a tretina by chcela len malé zvýšenie platu na 25- až 30-tisíc.
Nie je vôbec prekvapením, že tak ako sa líšia nároky mužov a žien, odlišujú sa aj požiadavky ľudí v rôznych regiónoch krajiny. Presnejšie, výrazný rozdiel je medzi predstavami Bratislavčanov a zvyšku Slovenska. Obyvatelia hlavného mesta a sídel v jeho okolí totiž požadujú aspoň 40-tisícovú odmenu za svoju prácu. Väčšine ostatných občanov SR stačí za mesiac 15- až 20-tisíc korún v čistom.

Slavomír Šikuda

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovanet v nových rukách
<< predchádzajúci článok
V skratke

S platmi sme spokojní, pridať nechceme - diskusné fórum čitateľov

S platmi sme spokojni, pridat nechceme.18.12. 16:42:44