Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. februára 2012

SDKÚ-DS je na hranici zvoliteľnosti, ukázal prieskum PolisStrane SDKÚ-DS, dlhoročnému lídrovi pravice, hrozí, že sa nedostane do parlamentu. Podľa výsledkov prieskumu agentúry Polis pre televíziu TA3 by stranu Mikuláša Dzurindu volilo 5,1 ...Zdieľať
sdku ds BRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) - Strane SDKÚ-DS, dlhoročnému lídrovi pravice, hrozí, že sa nedostane do parlamentu.


Podľa výsledkov prieskumu agentúry Polis pre televíziu TA3 by stranu Mikuláša Dzurindu volilo 5,1 percenta rozhodnutých voličov.

Dominanciu si v prieskume zachováva Smer-SD, hoci oproti januárovým číslam mierne poklesol zo 41,5 percenta na 40,8 %. Napriek tomu by získal 81 mandátov a mohol by zostaviť jednofarebnú vládu.

Za Smerom-SD sa umiestnilo KDH so ziskom 9,8 percenta hlasov, vďaka ktorým by v parlamente obsadilo 19 kresiel. Most-Híd si polepšil zo 7,7 na 8,4 percenta, čo by mu zabezpečilo 17 hlasov v snemovni. Liberáli zo SaS by si pripísali 6,6 percenta a mali by nárok na 13 mandátov.

Prieskum ukázal, že preferencie Obyčajných ľudí sa po kauze s detektorom lži a odchode ľudí z kandidátky strany, prepadli na prah zvoliteľnosti do Národnej rady. Obyčajným ľuďom a nezávislým osobnostiam namerali výskumníci rovných 5 percent. Spoločne s SDKÚ-DS by v Národnej rade SR kontrolovali po 10 stoličiek.

Pod čiarou zvoliteľnosti sa ocitli SNS (4,6 percenta), SMK (3,9 percenta), ĽS-HZDS (3,4 percenta) aj 99 percent - občiansky hlas (3,3 percenta). Zisk nad tri percentá by im zaručoval vrátenie volebnej kaucie aj štátny príspevok za hlasy. Len na vrátenie kaucie by mali nárok KSS so ziskom 2,1 percenta a Ľudová strana - Naše Slovensko (2 percentá). Niektorú zo zvyšných strán chce voliť 5 percent občanov.


Politická strana Percento potencionálnych voličov  
Smer-SD 40,8  
KDH 9,8  
Most-Híd 8,4  
SaS 6.6  
SDKÚ-DS 5,1  
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 5,0  
SNS 4,6  
SMK 3,9  
ĽS-HZDS 3,4  
99 percent - občiansky hlas 3,3  
KSS 2,1  
Ľudová strana - Naše Slovensko 2,0  
iné strany 5,0  
     
údaje sú v percentách    

Telefonický prieskum agentúra Polis realizovala na mimoriadne veľkej vzorke 2 058 respondentov v dňoch 9.-13. februára. Výsledky sú vyrátané z odpovedí 40 percent respondentov, ktorí uviedli, že určite pôjdu voliť a určite vedia koho.


Prerozdelenie mandátov v NR SR    
     
Smer-SD 81  
KDH 19  
Most-Híd 17  
SaS 13  
SDKÚ-DS 10  
Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 10  

 

V utorok zverejnila RTVS prieskum verejnej mienky agentúry Focus. Agentúra prieskum vykonala v prvom februárovom týždni, teda ešte pred rozpadom kandidátky Obyčajných ľudí a nezávislých osobností. Reprezentatívnu vzorku tvorilo 1 053 respondentov, ktorým výskumníci položili otázku: "Predstavte si, že by sa parlamentné voľby konali tento víkend a kandidovali by nasledujúce politické strany. Ktorej by ste dali svoj hlas?" Výsledky prieskumu si môžete prečítať TU

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Wüstenrot urobila zmluvy za rok 2011 takmer za 170 miliónov
<< predchádzajúci článok
Slovenské hospodárstvo na konci roka rástlo

SDKÚ-DS je na hranici zvoliteľnosti, ukázal prieskum Polis - diskusné fórum čitateľov