Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

17. decembra 2019

Slováci môžu na oblohe pozorovať meteorický roj, podmienky budú výbornéOd utorka môžu Slováci na oblohe pozorovať meteorický roj U Midy alebo Ursidy, pričom najviac padajúcich hviezd bude vidno deň pred Štedrým dňom, v pondelok 23. decembra. Agentúru SITA o tom ...Zdieľať

https://www.24hod.sk/slovaci-mozu-na-oblohe-pozorovat-meteoricky-roj-podmienky-budu-vyborne-cl727837.html

 17.12.2019  - Od utorka môžu Slováci na oblohe pozorovať meteorický roj U Midy alebo Ursidy, pričom najviac padajúcich hviezd bude vidno deň pred Štedrým dňom, v pondelok 23. decembra.

Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková. Počas maxima možno vidieť desať meteorov za hodinu. Podmienky pre jeho pozorovanie budú výborné, pretože Mesiac bude tri dni pred novom.

 

Intenzita roja opäť narastá


Meteorický roj súvisí s periodickou kométou Tuttle, ktorej obežná dráha trvá 13,6 roka. Minimálna vzdialenosť Zeme od dráhy kométy je až 15 miliónov kilometrov.

„Meteorický roj bol objavený 22. decembra 1945 na Skalnatom plese astronómom Antonínom Bečvářom a jeho spolupracovníkmi. Radiant leží blízko Polárky. Pri objave počas štvrť hodiny okolo maxima bola frekvencia 88 meteorov za hodinu," priblížil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Dodal, že za uplynulých 5 rokov intenzita roja opäť narastá.

 

Pozorovanie vyžaduje dokonalú tmu


Budúci rok bude od Nového roka do Troch kráľov na oblohe činný meteoretický roj Kvadrantidy s maximom aktivity v sobotu 4. januára.

„Maximum roja je veľmi ostré, prevažná väčšina meteorov sa objaví v nociach 3./4. januára a 4./5. januára. V maxime, ktoré trvá len niekoľko hodín, je frekvencia až 45 meteorov za hodinu. Roj sa vyskytuje pravidelne každoročne, frekvencie v jednotlivých rokoch však dosť kolíšu," povedal Svoreň.

Dodal, že dráha roja je nepresná a samotné meteory nie sú veľmi jasné, pozorovanie vyžaduje dokonalú tmu. Hovorí tiež, že budúci rok budú podmienky na pozorovanie priemerné, pretože ho bude čiastočne rušiť Mesiac.


Zdroj: Webnoviny.sk - Slováci môžu na oblohe pozorovať meteorický roj, podmienky budú výborné © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Do užšej nominácie na ocenenie Oscar sa dostali dva české filmy
<< predchádzajúci článok
Posielate vianočné pohľadnice? Písanie pozdravov siaha do Egypta

Slováci môžu na oblohe pozorovať meteorický roj, podmienky budú výborné - diskusné fórum čitateľov