26. apríla 2014

Slováci po 10 rokoch zdolali Fínsko, v Poprade vyhrali 2:1

...

Na snímke vpravo Dávid Skokan z mužstva Slovenska strieľa na brankára Fínska Mikku Koskinena počas 4. zápasu Euro Hockey Challenge medzi Slovenskom a Fínskom v Poprade 26. apríla 2014. FOTO TASR/Oliver Ondráš
Poprad 26. apríla (TASR) - Slovenskí hokejoví reprezentanti zvíťazili v sobotňajšom zápase v rámci prípravy na MS v Minsku nad Fínskom 2:1 a oplatili sa mu tak za štvrtkovú prehru v Košiciach 0:3.

Stretnutie v Poprade bolo 29. vzájomným duelom oboch krajín. Pre slovenských reprezentantov to bolo prvé víťazstvo nad Fínmi takmer po desiatich rokoch. Naposledy tohto súpera zdolali 28. apríla 2004 na MS v Česku. Po dvojzápase s majstrami sveta z roku 2011 sa slovenskí reprezentanti znovu stretnú v Bratislave, kde absolvujú Slovakia cup.

Na popradskom štadióne sa od začiatku hral svižný hokej, ktorému nechýbalo nasadenie ani šance. Prvú sľubnú príležitosť mal v 3. minúte Haščák, jeho strelu švihom však Koskinen zneškodnil. O tri minúty neskôr mohol zlú rozohrávku Fínov potrestať Skokan, ani on však úspešný nebol. O pár sekúnd neskôr sa na opačnej strane vyznamenal brankár Laco, ktorý nedoprial radosť Hytönenovi a gólu zabránil ľavým betónom. Svižný hokej pokračoval aj naďalej a v 13. minúte sa slovenský tím dostal do vedenia. V presilovej hre nahodil puk od modrej čiary Réway a za brankára Koskinena ho tečoval Švarný - 1:0. Fíni okamžite zvýšili nasadenie a vypracovali si niekoľko šancí. Ján Laco však zmaril únik Hytönena a aj šancu Immonena o pár sekúnd neskôr. V poslednej minúte úvodnej časti si Fíni vytvorili tlak, no brankár Laco podržal svoj tím.

Druhá tretina začala pokračujúcou presilovou hrou Fínov a tí sa už po 48 sekundách dočkali vyrovnania, keď na strelu obrancu Mäntylu v presilovej hre Laco nestihol zareagovať - 1:1. V 23. minúte mali slovenskí reprezentanti výhodu presilovky štyroch proti trom, no fínsku obranu prekvapiť nedokázali. V druhej časti pribudlo vylúčení a pri presilovej hre Slovákov v 28. minúte smerovalo na Koskinena viacero pokusov, no bez gólového efektu. V 31. minúte neuspel strelou bez prípravy Fín Teräväinen. O pár sekúnd neskôr nastrelil puk do útočného pásma Švarný a nedôrazne bránený Šatan poslal Slovákov do vedenia svojím 85. reprezentačným gólom. Zverenci Vladimíra Vůjteka naďalej pokračovali v koncentrovanej hre a viackrát donútili súpera faulovať. Do konca druhej časti však už gól nepadol.

V úvode tretej mali príležitosti Miklík, Haščák i Nagy, ale Koskinen si s ich pokusmi poradil. Slováci pozornou obranou nepúšťali rýchlych Fínov na dostrel Lacovej bránky. Severania si však v polovici tretej časti vytvorili šance, pokusy Sallinena ani Pakarinena však úspešné neboli. Brankár Laco si poradil aj s tvrdou strelou Mäntylu v 57. minúte. Hostia hrali v 60. minúte presilovú hru a počas nej skúsili aj hru bez brankára.

Euro Hockey Challenge:

Slovensko - Fínsko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Góly: 13. Švarný (Réway, Špirko), 32. Šatan (Švarný) - 21. Mäntylä (Immonen) Rozhodovali: Orolín, Jonák - Valach, Smrek, vylúčení: 5:9 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 1:0, 4468 divákov (vypredané)

Slovensko: Laco - Sloboda, Ďaloga, Čerešňák, Marinčin, Štajnoch, Švarný, Deyl, Stehlík - Šatan, J. Mikúš, Nagy - Miklík, Šťastný, Tybor - Bartek, Špirko, Réway - Haščák, Lušňák, Skokan

Fínsko: Koskinen - Hietanen, Mäntylä, Karalahti, Korpikari, Taimi, Lindell, Kivistö, Marttinen - Hytönen, Immonen, Tuppurainen - Pakarinen, Teräväinen, Keränen - Poysti, T. Sallinen, J. Sallinen - Wirtanen, Lahti, Savinainen