01. februára 2014

Slováci postúpili do 2. kola, nad Lotyšskom vedú už 3:0

Na snímke slovenskí reprezentanti vľavo Michal Mertiňák a vpravo Andrej Martin v zápase štvorhry 1. kola I. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára v tenise mužov Slovensko - Lotyšsko proti lotyšskej dvojici Janis Podžus, Andis ...

Na snímke slovenskí reprezentanti vľavo Michal Mertiňák a vpravo Andrej Martin v zápase štvorhry 1. kola I. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára v tenise mužov Slovensko - Lotyšsko proti lotyšskej dvojici Janis Podžus, Andis Juška v sobotu 1. februára 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 1. februára (TASR) - Slovenskí tenisti postúpili do 2. kola 1. skupiny euro-africkej zóny Davisovho pohára. V domácom prostredí bratislavského NTC vedú v súboji prvého kola po druhom dni nad Lotyšskom už 3:0, keď sa o rozhodujúci bod postarala v sobotňajšej štvorhre dvojica Andrej Martin, Michal Mertiňák triumfom nad párom Janis Podžus, Andis Juška 7:5, 6:1, 3:6 a 6:3.

Záverečné nedeľňajšie singlové duely tak budú už iba formalitou a Slováci privítajú 4.-6. apríla Rakúsko v boji o účasť v baráži o svetovú skupinu oficiálnych MS družstiev.

Kapitán slovenského tímu dal v debli po boku Mertiňáka dôveru Martinovi namiesto pôvodne avizovaného Martina Kližana. Domáci si vybrali servis, Mertiňák odštartoval duel na podaní čistou hrou, ale prvý set mal vyrovnaný priebeh. Až do stavu 6:5 pre Slovákov nevideli diváci ani jeden brejk, ten však prišiel v kľúčovom momente v 12. hre pri podaní Podžusa - Mertiňák razantným smečom premenil druhý setbal svojho tímu na 7:5. Druhý set už mal úplne iný priebeh bez dramatickej zápletky a trval iba 25 minút. Slováci v ňom na dvorci jasne dominovali, najskôr prelomili servis Jušku, vzápätí aj Podžusa a po "double" brejku už za stavu 4:0 bolo o osude druhěho dejstva rozhodnuté.

Lotyši ale napriek nepriaznivému vývoju nezložili zbrane, v treťom sete premiérovo brejkli súperov pri podaní Martina v šiestej hre a po potvrdení sa ujali vedenia už 5:2. Povzbudení hostia zvládli aj koncovku so skúsenejším Juškom na servise a vynútili si pokračovanie zápasu. Štvrtý set ale už bol opäť v réžii slovenského páru, ktorý v štvrtej hre využil slabší servis Podžusa. O chvíľu neskôr domáci odskočili na 4:1 a náskok si už nenechali vziať. Pri podaní Mertiňáka v deviatom geme využili hneď prvý mečbal. Stretnutie trvalo 2:23 h.