05. januára 2019

Slováci uspeli v kľúčovom dueli s Čiernou horou

Luka Šuljagič z Čiernej Hory (vľavo) a Emanuel Kohút zo Slovenska v zápase C-skupiny kvalifikácie ME 2019 mužov vo volejbale Slovensko - Čierna Hora 5. januára 2019 v Nitre. Foto: FOTO TASR - Henrich Mišovič
Nitra 5. januára (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvládli sobotňajší kľúčový zápas v kvalifikácii na ME 2019. V športovej hale v Nitre zdolali v C-skupine Čiernu Horu 3:0 a v tabuľke sa dostali na prvé miesto. Postupovú definitívu musia v stredu potvrdiť na Islande, v záverečnom dueli v skupine s posledným tímom tabuľky sú jednoznační favoriti.

Na majstrovstvách Európy 2019 vo Francúzsku, Belgicku, Holandsku a Slovinsku sa predstaví 24 krajín, teda rekordný počet. Z kvalifikácie postúpia na šampionát víťazi siedmich skupín a kvinteto s najlepšou bilanciou z druhých priečok. Keďže dve skupiny sú iba trojčlenné, v konečnom hodnotení "druhých" sa nebudú brať do úvahy výsledky proti tímom, ktoré skončia na posledných miestach v štvorčlenných skupinách. Slováci na ME nechýbali od roku 2007, bojujú o siedmu účasť v sérii a celkovo jubilejný desiaty štart na najvyššom kontinentálnom fóre.

kvalifikácia ME 2019 - C-skupina - 5. kolo:

Slovensko - Čierna Hora 3:0 (21, 22, 20)

Rozhodovali: Vagniová (Tal.) a Grieder (Švaj.), 2800 divákov (vypredané).

SR: Michalovič, Kriško, Kohút, Krajčovič, Zaťko, libero Kubš (libero Vitko, Jančura, Mlynarčík, Lux, Paták, Ihnát, Mačuha, Ludha). Tréner: A. Kravárik

Čierna Hora: G. Čuk, Strugar, Čačič, Bojič, Suljagič, Čulafič, libero Lakčevič (Radonič, Radunovič, Milič, Vukašinovič, Delič). Tréner: V.Bašič

Začiatok úvodného setu bol vyrovnaný. Prvý bod získali po vlastnom podaní Slováci, potom sa súperi naťahovali. Za stavu 6:6 zverenci Andreja Kravárika získali dve lopty a dvojbodový náskok si udržiavali do stavu 11:9. Hostia s Čiernej Hory nedovolili Slovákom odskočiť výraznejšie, ale v závere setu domáci predsa len úspešnou šnúrou potešili divákov a triumfovali 25:21.

Úvod druhého dejstva vyšiel lepšie hosťom. Viedli už 5:2, ale Slováci zlepšili najmä obranu na sieti a otočili stav na 9:8. Od tohto momentu bola hra opäť vyrovnaná a o víťazovi setu sa rozhodovalo až v závere. Vďaka lepšiemu podaniu a koncentrácii ho pre seba získali Slováci v pomere 25:22.

Prevaha Slovenska pokračovala aj v úvode tretieho setu, štvorbodový náskok však hostia zmazali a neskôr bol stav 8:8. Diváci vo vypredanej hale hnali dopredu slovenských reprezentantov, ktorí opäť šnúrou troch bodov súperovi odskočili. V ďalšom priebehu setu už mali hru pevne pod kontrolou a napokon v ňom triumfovali 25:20 a v celom zápase 3:0.

Vlhovej tím prekonáva problémy, Vlha: Klobúk dole pred Peťou