28. decembra 2009

Slovákom reparát vyšiel, Lotyšsko zdolali 8:3

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov uspela v nedeľňajšom zápase na svetovom šampionáte svojej vekovej kategórie, keď vo svojom druhom vystúpení na turnaji vyhrala nad rovesníkmi z ...

SASKATOON 28. decembra (WEBNOVINY) - Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov uspela v nedeľňajšom zápase na svetovom šampionáte svojej vekovej kategórie, keď vo svojom druhom vystúpení na turnaji vyhrala nad rovesníkmi z Lotyšska vysoko 8:3. Zverenci trénera Štefana Mikeša tak urobili prvý krok k vytúženému postupu do štvrťfinále. Slováci odohrali ideálnu I. tretinu, ktorú vyhrali 5:0. Druhá a tretia dvadsaťminútovka sa skončila nerozhodne 2:2 resp. 1:1. Brankár Čiliak prvýkrát v zápase kapituloval až pri sedemgólovom vedení Slovákov 7:0. Po dva presné zásahy zaznamenali útočníci Tomáš Tatar a Richard Pánik.

V pondelok má slovenský výber voľno, v utorok ho opäť o 19.00 h miestneho času (streda 2.00 h SEČ) čaká súboj s úradujúcim svetovým šampiónom, domácou Kanadou.

Výsledky - MS do 20 rokov - nedeľa - A-skupina - súhrn:

Slovensko "20" - Lotyšsko "20" 8:3 (5:0, 2:2, 1:1)
Góly: 1. Pánik (Viedenský), 4. Pánik (Viedenský), 6. Viedenský (Pánik, Tatar), 14. Tatar (Šiška, Viedenský), 18. Gašparovič (Marinčin, Illo), 30. Rais (Bakoš, L. Hudáček), 33. Tatar (Pánik, Jankovič), 50. Illo (Gašparovič, Mlynarovič) - 34. Lipsbergs (Vigners, Kenins), 35. Bukarts (Freibergs), 51. Bukarts (Cinks, Vilkoits)
Vylúčení: 6:7 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Jeřábek (ČR), Laaksonen - Suominen (obaja Fín.), Šichanov (Rus.), 12 648 divákov

Slovensko "20": Čiliak - Hraško, Rais, Šiška, Marinčin, Jaborník, Jankovič - Tatar, Viedenský, Pánik - M. Bakoš, L. Hudáček, A. Šťastný - Mlynarovič, Illo, Gašparovič - Grošaft, Vandas, Lapšanský - Gerhát
Lotyšsko "20": Ermics (21. Kalnins) - Iliško, Freibergs, Šmits, Jakovlevs, Kauss, Kalvitis, Gritans - Bukarts, Cinks, Vigners - Vilkoits, Škvorcovs, Mickevičs - Upitis, Indrasis, Mazinš - Keninš, Lipsbergs, Uleščenko

Mladí Slováci si uvedomovali dôležitosť duelu a začali veľmi aktívne. Súpera zatlačili do defenzívy, po strate puku ho ešte v útočnom pásme získal Viedenský, našiel voľného Pánika a ten už v 33. sekunde otvoril skóre. V 4. min viedli zverenci trénera Štefana Mikeša dvojgólovým rozdielom, keď Pánik pohotovou strelou po vyhratom vhadzovaní Viedenského nedal Ermicsovi šancu. Slovenský tím dokázal streliť Lotyšom tri góly rýchlejšie ako v sobotu Kanaďania, keď už v 6. min skóroval Viedenský. Snahu Slovákov pribrzdili vylúčenia dvoch obrancov, ale aj tak boli lepším tímom a vytvárali si veľké množstvo šancí. Gólové hody prvej útočnej formácie v úvodnej tretine podčiarkol v 14. min Tatar, ktorý sa najlepšie zorientoval pred lotyšským brankárom - 4:0. Piaty gól pridal v 18. min kapitán Jakub Gašparovič, ktorého ľahká strela prekĺzla za chrbát Ermicsa. Toho v bránke Lotyšska vymenil Kalnins, ktorý v sobotu inkasoval od Kanady 13 gólov. V nedeľu si čisté konto udržal necelých 10 minút, obranca Rais poslal puk za jeho chrbát švihom od modrej čiary. Už na 7:0 zvýšil strelou spoza obrancu Kaussa šikovný Tatar, no potom prišli chvíle Lotyšov. Najprv sa presadil Lipsbergs a o necelú minútu neskôr potrestal vylúčenie Marinčina kapitán Bukarts. V závere druhého dejstva a aj v prvej polovici tretieho si Slováci vytvorili niekoľko vynikajúcich príležitostí, presadiť sa však podarilo až v 50. min Radoslavovi Illovi, ktorý sa najlepšie zorientoval v skrumáži pred lotyšskou bránku. O 56 sekúnd neskôr však opäť skórovali aj Lotyši, zmätok pred Čiliakom využil Bukarts a uzatvoril na konečných 8:3.

Hlasy:

Štefan Mikeš (tréner SR): "Splnili sme to, čo sme si predsavzali. Vyhrali sme zápas, ktorý sme mali vyhrať a získali body, ktoré sa počítajú do tabuľky. Čo sa týka priebehu, zohrali sme výbornú prvú tretinu. Prakticky k ničomu sme súpera nepustili, ale neskôr sa súper chytil a nie všetci hráči v ďalšom priebehu predviedli to, čo sme od nich očakávali. Tento výsledok s Lotyšskom je však dôležitou psychickou vzpruhou pre hráčov, aby sa zbavili kŕčovitosti a z toho prameniacich chýb na ľade. Verím, že nám to pomôže pred ďalšími zápasmi. Najbližšie hráme s Kanaďanmi, ktorí sú veľmi nabudení a herne úplne inde ako my. Keď však nastúpime uvoľnení, verím tomu, že môžeme byť domácim vyrovnaným súperom."

Tomáš Tatar (útočník SR): "V našej hre v obrane a v útoku bol veľmi veľký rozdiel. Nepáčilo sa mi, ako sme hrali v našej obrannej tretine. Mali sme problémy. V defenzíve musíme hrať oveľa lepšie. Našťastie sme tento zápas vyhrali a sme šťastní. V ďalšom zápase proti Kanade musíme hrať oveľa lepšie, lebo domáci majú perfektný tím."

Richard Pánik (útočník SR): "Je to pre nás veľmi dôležité víťazstvo. Ak chceme hrať vo štvrťfinále, musíme vyhrať dva zápasy v skupine. Teraz máme jedno víťazstvo a potrebujeme ešte jedno."

Roberts Bukarts (útočník Lotyšska): "Našim brankárom nevyšiel už druhý zápas v rade. Tri strely, tri rýchle góly. Náš tím nemá veľké hviezdy. Všetko, čo môžeme spraviť, je ísť a bojovať, byť tvrdí a ostrí. Ak nás brankári nepodporia, potom nemôžeme robiť nič."

Ďalší výsledok:

USA "20" - Švajčiarsko "20" 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 26. Kreider, 53. Donovan, 57. Jenks.
Vylúčení: 3:5 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Johansson (Švéd.), Šindler - Lederer (obaja ČR), Schulz (Nem.), 12 853 divákov

Pondelňajší program:

A-skupina (Saskatoon): Kanada - Švajčiarsko (15.00 h miestneho času/22.00 h SEČ)
B-skupina (Regina): Fínsko - Rusko (17.00 h miestneho času/24.00 h SEČ)