11. júna 2009

Slovenky po víťazstve nad Poľskom na prahu štvrťfinále

Slovenské reprezentantky zvíťazili v úvodnom dueli osemfinálovej E-skupine majstrovstiev Európy v basketbale žien v Lotyšsku nad Poľskom 65:56 (22:28). Je to už druhé víťazstvo v E-skupine, ktoré by ...

RIGA 11. júna (WEBNOVINY) - Slovenské reprezentantky zvíťazili v úvodnom dueli osemfinálovej E-skupine majstrovstiev Európy v basketbale žien v Lotyšsku nad Poľskom 65:56 (22:28). Je to už druhé víťazstvo v E-skupine, ktoré by prakticky malo stačiť na štvrťfinálovú miestenku. Najbližším súperom Sloveniek budú v sobotu od 19.15 SELČ domáce Lotyšky.

Osemfinálová E-skupina (Riga) - štvrtok:

Poľsko - Slovensko 56:65 (8:14, 20:8, 12:21, 16:22)
Najviac bodov za Poľsko: Bibrzycká 27 (4 trojky), Leciejewská 7, Kobrynová 6
Zostava a body Slovenska: Žirková 20 (2), Gyurcsi-Luptáková 16, Hricková a Kupčíková po 4, Vyňuchalová 0
(Jurčenková 11, Jalčová 6, Čarnoká a Lásková po 2)
TH: 22/18 - 8/8, fauly: 12 - 19, trojky: 4 - 3, rozhodcovia: Juras (Srb.), Bodnár (Maď.) a Ciulin (Rum.), 200 divákov

Prvý kôš padol už po 8 sekundách z rúk poľskej hviezdy Bibrzyckej. Po minútovom obliehaní poľského koša a dvoch neúspešných streleckých pokusoch, no výborných doskokoch, napokon vyrovnala Hricková. Na začiatku 3. min Leciejewská trestným hodom znížila na 3:4. Potom prišla slovenská smršť. Vďaka skvelej obrane (doskoky, bloky a získané lopty) a perfektnej streleckej muške Gyurcsi-Luptákovej, ktorej prihrávala tesne osobne bránená Žirková, viedli Slovenky v 7. min 14:3. Potom trénerka Pokey Chatmanová stiahla na lavičku duo Žirková, Gyurcsi-Luptáková a Poľky vďaka neomylnej Bibrzyckej znížili do konca štvrtiny na 8:14.

Druhá štvrtina bol zatiaľ tým najhorším, čo slovenské basketbalistky na kontinentálnom šampionáte predviedli. Poľky podstatne zlepšili obranu a slovenské basketbalistky nedokázali viac ako 4 minúty dostať loptu do koša. Ani Poľkám sa streľba nedarila, no mali Bibrzyckú. V 14. min sa zverenky trénera Koziorowicza dostali opäť po 12 minútach do vedenia 16:14. Hoci Žirková ešte raz dokázala vyrovnať na 16:16, o 4 minúty poľské basketbalistky viedli už o 5 bodov (21:16) a tento náskok si udržali až do konca I. polčasu - 28:22.

V tretej štvrtine pokračovala strelecká mizéria Sloveniek a Poľky natiahli svoj náskok v 22. min už na 8 bodov - 30:22. Obrat sa začal v 25. min, keď dvanásty trojkový pokus Sloveniek skončil vďaka Žirkovej konečne v poľskom koši. Vzápätí dvakrát zapracovala pod košom vysoká Jurčenková a vďaka dvojbodovému pokusu a dvom premeneným trestným hodom bol v 36. min na svetelnej tabuli opäť vyrovnaný stav 35:35. Krátko nato sa po kontakte s Kupčíkovou zranila Bibrzycká a jej niekoľkominútovú neprítomnosť na palubovke využila na tri koše po sebe Jalčová a slovenské basketbalistky viedli v 38. min 41:37. Záverečné skóre štvrtiny stanovila jedným trestným hodom po návrate zo striedačky Bibrzycká - 43:40 pre Slovenky.

V záverečnej štvrtine už Poľky nemali silu ani protizbraň na slovenský útok a v 33. min prehrávali už o 11 bodov - 42:53. Tento náskok Slovenky udržiavali až do 38. min. Poľky prešli na konci zápasu na agresívnu osobnú celoplošnú obranu, ktorá im 103 sekúnd pred koncom priniesla zníženie na rozdiel 5 bodov - 56:61 . Záver dramatického zápasu už pri poľskom vabanku patril Jurčenkovej, ktorá dvoma košmi stanovila konečný výsledok na 65:56 pre Slovensko.

Zuzana Žirková (krídelníčka SR): "Po pokazenej druhej štvrtine sme išli do toho s tým, že to musíme otočiť. Súperky sme v druhom polčase dostali pod tlak a navyše sme eliminovali Bibrzyckú, ktorá dala v prvom polčase veľa ľahkých košov, lebo sme ju zle bránili. Ideme na šampionáte krôčik po krôčiku, ale teraz sme spravili veľmi veľký krok dopredu. Proti domácim Lotyškám budeme môcť hrať teraz bez tlaku, keďže sme vyhrali tento dôležitý zápas nad Poľkami."

Ivana Jalčová (rozohrávačka SR): "Začali sme veľmi dobre. Mali sme šnúru 14:3, potom sme zrazu znervózneli, začali sme hrať odovzdane s hlavami dolu. Cez prestávku nám trénerka povedalo, že my sme lepšie ako súper, len musíme začať hrať svoju hru. Druhý polčas bol v našom podaní už úplne iný ako ten prvý. V závere Poľky pridali, ale už sme to, chvalabohu, ubránili. Dnes potiahol celý kolektív, čiže myslím si, že zaslúžené víťazstvo."