26. mája 2012

Slovenskí volejbalisti prehrali v päťsetovej dráme s Gréckom

Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v sobotňajšom záverečnom vystúpení na prvom turnaji Európskej ligy v Katerini s domácimi Grékmi po bezmála dve a pol hodiny trvajúcom boji 2:3. Zverenci ...

volejbal KATERINI 26. mája (WEBNOVINY) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti prehrali v sobotňajšom záverečnom vystúpení na prvom turnaji Európskej ligy v Katerini s domácimi Grékmi po bezmála dve a pol hodiny trvajúcom boji 2:3. Zverenci trénera Štefana Chrtiaskeho st. prehrávali 0:1, viedli 2:1, ale po poslednej lopte sa radovali domáci.

Slováci nastúpili iba s desiatimi hráčmi. Smečiar Štefan Chrtiansky ml. mal žalúdočné problémy, blokára Mateja Hukela zradil chrbát. V druhom sete sa navyše zranil Róbert Hupka. Na lavičke tak zostali iba nahrávač Juraj Zaťko a 20-ročný debutant v seniorskom tíme Tomáš Halanda.

Slováci bojovali, dreli, ale na Grékov hnaných skvelým publikom v preplnenej hale nestačili. Z Katerini si tak odvážajú štyri body za víťazstvo nad Izraelom 3:0 a prehry so Španielskom 1:3 a Gréckom 2:3. Na budúci týždeň organizujú rovnaký turnaj Španieli.

Výsledok:
Slovensko - Grécko 2:3 (-23, 21, 20, -21, -10)
141 min, rozhodovali: Lazarevič (Srb.) a Cristea (Rum.), 850 divákov

Slovensko: Hupka, Száraz, Bencz, Hriňák, Joščák, Skladaný, libero Kubš (Jakubov, Zaťko)

Grécko: Kiriakidis, Smaragdis, Belos, Rizopoulos, Petreas, Stivachtis, libero Achilleas Papadimitriou (Athanasios Papadimitriou, Karipidis, Terzis, Soultanopoulos, Sarikeisoglou)

I. set

Milan Bencz nechytateľným smečom získal prvý bod zápasu, ale to bolo na dlhý čas poslednýkrát, čo Slováci v úvodnom sete viedli. Gréci hnaní nabitou halou sa však nedokázali vzdialiť na viac ako dva body.

Slovenským volejbalistom nevychádzal servis, len do prvého technického oddychového času pokazili tri podania. Na ďalší time out už išli domáci s náskokom 16:14. Pokračovalo slovenské trápenie na podaní, ale po lišiackej Szárazovej „plachte“ vyrovnali zverenci trénera Štefana Chrtianskeho na 17:17.

V útoku mal skvelé záblesky Bencz a po jeho ďalšom smeči sa Slováci dostali do dvojbodového vedenia (20:18). Potom však prišla štvorbodová šnúra domácich, ktorú odštartovala jedna z čiarových rozhodkýň, ktorá azda 20-centimetrový aut videla v ihrisku. Slováci ešte vyrovnali na 22:22, ale záver už patril Grékom, ktorí sa po 28 minútach tešili z najtesnejšieho víťazstva 25:23 a vedenia 1:0.

II. set

Do druhého dejstva vleteli slovenskí volejbalisti ako veľká voda. Pri Szárazovom podaní potiahli šnúru siedmich bodov v rade.

K dobre hrajúcemu Benczovi sa pridal Hriňák, v obrane na sieti mal dobré momenty Joščák. Gréci však najmä vďaka pestrej hre postupne zo slovenského náskoku ukrajovali. Na druhý technický oddychový čas už išli iba s trojbodovou stratou (16:13 pre SR).

Atmosféra na tribúnach hustla so znižujúcim sa bodovým rozdielom. Slovákom sa podaril „trhák“ zo 17:16 na 21:17, ale domáci sa nevzdávali.

Prišli chyby Slovákov v útoku a zrazu to bolo opäť iba o dva body 22:20. Gréci však už nevyrovnali. Po výbornom jednobloku Jakubova slovenskí volejbalisti vyhrali set 25:21 a vyrovnali na 1:1.

III. set

Aj začiatok tretej hry patril hosťom a tí po skvelom dvojbloku Joščák - Hriňák a smeči Grékov až takmer za bariéru okolo ihriska viedli 5:2. Chytil sa aj Száraz, hru výborne dirigoval kapitán Skladaný. Diváci z preplnených tribún tlačili svojich, tým sa podarilo vyrovnať na 12:12 a začínalo sa od začiatku.

Ťahúň slovenského tímu Milan Bencz opäť zdvihol zástavu a ešte do druhého technického oddychového času získal opäť pre svoje družstvo dvojbodový náskok (16:14). Set nakoniec ukončil na presvedčivých 25:20 smečom z druhej línie Milan Hriňák, ktorého predtým Gréci niekoľkokrát úspešne zablokovali na sieti.

IV. set

Nástup do štvrtého setu mali zverenci trénera Štefana Chrtianskeho st. rozpačitý a veľmi rýchlo prehrávali 2:5.

Po skvelých blokoch Jakukubova a Száraza však vyrovnali na 5:5 a začala sa ťahanica o každý bod. Gréci vychytávali v poli aj nemožné, duel bol vyrovnaný, tímy sa striedali vo vedení.

Divákov pobavili dve takmer navlas rovnaké situácie na oboch stranách siete. Najskôr sa lopta odrazila od jedného z gréckych hráčov ponad sieť na slovenskú stranu ihriska. Bencz očami kontroloval jej let, tá padla tesne na čiaru. Vzápätí sa identická situácia udiala na opačnej strane ihriska.

Domáci boli stále o krôčik vpredu. Keď sa opäť proti gréckemu jednobloku nepresadil Hriňák, viedli už 22:19. To sa ukázalo ako rozhodujúce.

Proti výborne postavenej obrane sa nepresadil ani Jakubov, Slováci prehrali 21:25 a o osude zápasu musel rozhodnúť tajbrejk.

V. set

V ňom sa v strhujúcej atmosfére odohrávala nesmierna dráma. Gréci pri Petreasovom delovom podaní na hranici rizika odskočili z 5:5 na 10:5. Ich bodovú šnúru pretrhol až Jakubov, ktorému sa podarilo „vytĺcť“ grécke bloky. Obrana domácich však fungovala dokonale.

Čo nezastavili bloky, to vychytali hráči v poli. Gréci tajbrejk vyhrali 15:10, celý zápas 3:2 a v konečnej tabuľke A-skupiny po prvom turnaji preskočili Slovákov a skončili na druhom mieste.

Hlasy:
Štefan Chrtiansky st. (tréner SR): "Napriek prehre sa musím chlapcom poďakovať. Podali bojovný výkon, dreli aj za trio spoluhráčov, ktoré nemohlo do zápasu zasiahnuť. Vydreli sme bod, ktorý je v danej situácii pre nás veľmi cenný. Zlomilo sa to vo štvrtom sete, kde ´zaúradovali´ rozhodcovia. Obrali nás minimálne o päť bodov. Tajbrejk sme už psychicky nezvládli. Ešte raz však opakujem, že nemám hráčom čo vyčítať, práve naopak, chválim všetkých za kolektívny výkon."

Milan Bencz (univerzál SR): "Chýbali nám traja hráči základnej zostavy, to je polovica mužstva. Nehrali sme zle, ale na súpera sme jednoducho nestačili. Grékom neuveriteľne vychádzal servis, my sme mali problémy na prihrávke. Takisto boli lepší v obrane. To, čo vychytali, bolo neskutočné. Som trochu sklamaný, ale ideme ďalej."

Miroslav Jakubov (smečiar SR): "Myslím si, že sme v danej situácii získali maximum toho, čo sa dalo. Som rád, že som po zranení Roba Hupku naskočil do zápasu a dohral ho na smečiarskom poste. Podali sme maximálne kolektívny výkon, bojovali sme aj za tých, ktorí nemohli byť na ihrisku. Malo by nás to naštartovať do ďalších stretnutí."

Výsledok druhého sobotného zápasu A-skupiny:
Španielsko - Izrael 3:0 (22, 26, 25)
96 min, rozhodovali: Nisancioglu (Tur.) a Tankišev (Bul.), 250 divákov