Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

14. septembra 2007

Slovensko v auguste začalo plniť inflačné kritériumSlovensko v auguste prvýkrát plnilo inflačné maastrichtské kritérium. Štatistický úrad v piatok zverejnil údaje o augustovej harmonizovanej inflácii, podľa ktorých spotrebiteľské ceny na ...Zdieľať

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) - Slovensko v auguste prvýkrát plnilo inflačné maastrichtské kritérium. Štatistický úrad v piatok zverejnil údaje o augustovej harmonizovanej inflácii, podľa ktorých spotrebiteľské ceny na Slovensku v ôsmom mesiaci tohto roka medziročne stúpli o 1,2 %. "Dvanásťmesačný priemer slovenskej harmonizovanej inflácie bol v auguste 2,37 % a hodnota maastrichtského inflačného kritéria podľa údajov Eurostatu 2,56 %. Slovensko tak prvýkrát od roku 1996 začalo plniť kritérium, aj keď v januári 2006 malo k tomu celkom blízko," konštatoval analytik Tatra banky Juraj Valachy. Slovensko sa tak zároveň zaradilo medzi krajiny s vôbec najnižšou mierou inflácie, keď nižšiu úroveň mali len Malta, Dánsko a Holandsko. Do výpočtu kritéria sa však berie 12-mesačný priemer inflácie a ten mala v auguste najnižší Malta na úrovni 0,6 % nasledovaná Francúzskom a Fínskom s priemernou infláciou 1,3 %.

Ministerstvo financií v reakcii na augustové dáta o harmonizovanej inflácii uviedlo, že Slovensko by malo už plniť inflačné kritérium počas nasledujúcich mesiacov vrátane mesiaca, v ktorom sa bude posudzovať plnenie maastrichtských kritérií. Aktuálna prognóza harmonizovanej inflácie je podľa ministerstva na úrovni 1,7 %. Vychádza z predpokladu, že regulované ceny do konca roka 2007 už výraznejšie neporastú a v roku 2008 stúpnu len mierne. V hre však zostáva otázka cien elektrickej energie, kde podľa posledných signálov o rastúcom dopyte a obmedzenej ponuke zdrojov možno očakávať dokonca aj výrazný nárast jej ceny. Vývoj môžu mierne ovplyvniť aj ceny potravín. "Znamená to, že ak by obdobie na posudzovanie plnenia kritéria bolo od apríla 2007 do marca 2008, tak potom podľa aktuálnej prognózy by bol 12-mesačný priemer medziročnej inflácie v SR na úrovni 1,6 % oproti prognózovanej referenčnej hodnote 2,8 %," uviedol štátny tajomník ministerstva financií František Palko.

Podľa Palka je v súčasnosti Slovensko na tom s plnením kritéria lepšie ako Litva, ktorú Európska komisia rozhodnutím z minulého roka kvôli nesplneniu inflačného kritéria napokon do eurozóny nepustila. V Litve sa pritom do konca roka 2004 dokonca objavovala aj deflácia, tesne pred hodnotením však nakoniec kritérium prestala plniť a následne spotrebiteľské ceny v krajine rástli dokonca ešte výraznejšie. Problémom vývoja inflácie v Litve bol pritom predovšetkým slabo liberalizovaný trh v oblasti ropy. "Na Slovensku sa prvýkrát dostala inflácia pod referenčnú hodnotu až v auguste 2007, ale s pozitívnym výhľadom. Podľa prognóz Inštitútu finančnej politiky na Slovensku klesne harmonizovaná inflácia pod referenčnú hodnotu dokonca s dostatočnom rezervou," dodal Palko. Najväčším rizikom podľa neho zostáva ropa, na ktorú je ekonomika SR citlivejšia ako hospodársky vyspelejšie krajiny eurozóny. "V dohľadnom čase však ani výraznejší nárast cien ropy plnenie kritéria neohrozí," konštatoval štátny tajomník.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Devízové rezervy bánk za týždeň stúpli o vyše 500 mil. USD
<< predchádzajúci článok
Ivan Gašparovič na zozname klientov nebankoviek nie je