Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. júla 2014

Smer-SD chce veto prezidenta prehlasovať a voľby v súdnej rade utajiťPrezident SR Andrej KiskaZdieľať
Prezident SR Andrej Kiska Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 4. júla (TASR) - Novela zákona o sudcoch a prísediacich, ktorú do parlamentu vrátil prezident SR Andrej Kiska, by mala prejsť v pôvodnom schválenom znení. Takéto odporúčanie vydal Ústavnoprávny výbor NR SR, ktorý s pripomienkou hlavy štátu nesúhlasí. O právnej norme diskutujú poslanci na úvod ôsmeho rokovacieho dňa 36. schôdze NR SR.


Kiskovi sa v novele, ktorú plénum schválilo 24. júna, nepáči zmena spôsobu hlasovania v Súdnej rade SR o personálnych otázkach z verejného na tajné. Prezident preto poslancov žiada, aby ešte raz zvážili toto svoje rozhodnutie. Myslí si totiž, že pri súčasnom stave súdnictva na Slovensku by zachovanie verejného rozhodovania Súdnej rady SR bolo najlepším riešením. Prezident zdôraznil, že transparentnosť v týchto otázkach je spojená aj s plnením úloh verejnej kontroly súdnictva, ktoré podľa novely Ústavy SR zo 4. júna 2014 patrí do pôsobnosti Súdnej rady. Koncept otvorenej justície považuje Kiska za dôležitú súčasť snahy o zlepšenie situácie.

Skutočnosť, že prezident namietol v novele len toto ustanovenie a ďalšie zmeny, ako previerky sudcov, nenapadol, považuje poslanec Anton Martvoň (Smer-SD) za uznanie. "Zrejme je to naozaj dobre urobené. Pán prezident takto nepriamo potvrdil, že s previerkami súhlasí, za čo mu veľmi pekne ďakujeme," odkázal Martvoň.

Po rokovaní o tejto právnej norme sa plénum vráti k diskusii o novele zákona o DPH. Smer-SD navrhuje vypustiť zo zákona opatrenie, ktorým má sadzba klesnúť na 19 percent, keď bude deficit verejných financií nižší ako tri percentá HDP. Po novom by tak DPH mala zostať na súčasnej úrovni 20 percent.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Na kúpaliskách si treba dať pozor na vreckárov
<< predchádzajúci článok
Na úseku diaľnice D1 v Liptove je dnes osobitná policajná kontrola

Smer-SD chce veto prezidenta prehlasovať a voľby v súdnej rade utajiť - diskusné fórum čitateľov