Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2007

Smer, SNS a HZDS zostavili kabinet pred necelými 16 mesiacmiVládna koalícia strán Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS vznikla pred necelými 16 mesiacmi, začiatkom júla 2006 po predčasných júnových parlamentných voľbách. So ziskom 29,14 percenta platných hlasov ...Zdieľať

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) - Vládna koalícia strán Smer-SD, ĽS-HZDS a SNS vznikla pred necelými 16 mesiacmi, začiatkom júla 2006 po predčasných júnových parlamentných voľbách. So ziskom 29,14 percenta platných hlasov voličov ich vyhrala strana Smer-SD. Na druhom mieste sa umiestnila s 18,35 percenta SDKÚ-DS a tretia s 11,73 percenta SNS. Päťpercentnú hranicu potrebnú na vstup do NR SR prekročili aj SMK (11,68%), ĽS-HZDS (8,79%) a KDH ( 8,31 %).

Prezident Ivan Gašparovič poveril predsedu strany Smer-sociálna demokracia Roberta Fica 20. júna 2006 zostavením vlády. Fico po prevzatí poverenia od prezidenta verejne garantoval menšinám, že ich práva zostanú rovnaké, aj keby vo vláde bola SNS. Rokovať začal so všetkými stranami, najskôr s ĽS-HZDS a SNS. V druhom kole so stranami, ktoré boli ochotné akceptovať priority Smeru-SD - dve sadzby DPH, vyššie odpočítateľné položky pre občanov s nižším príjmom alebo progresívnu daň a vyššie zdaňovanie monopolov, bánk a finančných inštitúcií. Ponuku na vstup do novej koalície dostali od Smeru aj opozičné KDH a SMK.

Rokovať o zostavení budúcej vládnej koalície so SNS a ĽS-HZDS začal Fico 28. júna, na čom sa jednoznačne zhodlo predsedníctvo Smeru. Prezident Ivan Gašparovič akceptoval Ficov návrh nových členov vlády 3. júla a 4. júla vymenoval prezident novú vládu na čele s Robertom Ficom. Jedenásť kresiel získal Smer-SD, SNS nominovala do vlády troch ministrov a dve kreslá dostala ĽS-HZDS.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prepukla zriedkavá africká choroba
<< predchádzajúci článok
Tomanová je spokojná so štátnym rozpočtom na rok 2008