Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. júla 2009

SMK sa opäť pokúšala zmeniť volebné obvodyNITRA 13. júla (WEBNOVINY) – Strana maďarskej koalície (SMK) v Nitrianskom kraji sa dnes opäť neúspešne pokúšala dosiahnuť zmenu volebných obvodov do regionálnych volieb. Slovenská koalícia Smer-SD, ĽS-HZDS, KDH, SDKÚ-DS), ktorá ...Zdieľať
NITRA 13. júla (WEBNOVINY) – Strana maďarskej koalície (SMK) v Nitrianskom kraji sa dnes opäť neúspešne pokúšala dosiahnuť zmenu volebných obvodov do regionálnych volieb. Slovenská koalícia Smer-SD, ĽS-HZDS, KDH, SDKÚ-DS), ktorá má v župnom parlamente väčšinu, ešte v júni minulého roka odsúhlasila rozdelenie obvodu Nové Zámky a vytvorenie nového volebného obvodu Štúrovo. SMK pokladá tento krok za účelový a usiluje sa vrátiť k pôvodnému usporiadaniu.


Dnešný návrh Slovenská koalícia opäť zmietla z rokovacieho stola, Maďari sa však nevzdávajú. „Posledná šanca bude v septembri, letné obdobie využijeme na rokovanie s poslaneckými klubmi a budeme sa snažiť až do poslednej chvíle, pretože zmeny sa môžu robiť do 65 dní pred voľbami,“ uviedol pre agentúru SITA predseda poslaneckého klubu SMK László Forró. Voľby do vyšších územných celkov budú 14. novembra. Ako ďalej Forró dodal, ak sa zmenu nepodarí presadiť, budú v rukách voličov, ktorí môžu hodnotiť a porovnať ich výsledky počas prvého a druhého volebného obdobia v krajskom zastupiteľstve.
V kampani chcú urobiť všetko pre mobilizáciu voličov. „Chceme osloviť aj voličov slovenskej národnosti a poukázať na chyby a nedostatky, ktoré boli v tomto volebnom období,“ povedal Forró. V prvom rade išlo podľa neho do južných okresov kraja zo župného rozpočtu oveľa menej peňazí ako do severných.

SMK vidí za novým usporiadaním volebných obvodov účelové politické rozhodnutie Slovenskej koalície, ktoré má za cieľ vytlačiť poslancov za SMK z krajského zastupiteľstva. Strana má tak reálnu šancu získať v okrese len tri poslanecké mandáty - a to v obvode Štúrovo, kde žije prevažná časť občanov maďarskej národnosti. V severnej časti okresu žije 85 percent Slovákov. Keďže volebný systém je väčšinový, Maďari tu nemajú šancu na úspech. Momentálne má SMK z okresu päť poslancov, v minulom období ich mala 11. Petíciu proti zmene volebných obvodov podpísalo 5 844 obyvateľov okresu Nové Zámky. Podľa poslancov Slovenskej koalície aj predsedu kraja Milana Belicu má v súčasnosti SMK v krajskom zastupiteľstve presne také zastúpenie, ktoré odráža počet občanov maďarskej národnosti. Nové usporiadanie obvodov kopíruje obvody pre parlamentné voľby.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Podľa Lajčáka potrebujeme úspešné predsedníctvo
<< predchádzajúci článok
V Prešporskej pivotéke nájdete pivo na každú príležitosť

SMK sa opäť pokúšala zmeniť volebné obvody - diskusné fórum čitateľov