Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

06. júla 2010

SND ponúkne v novej sezóne 17 premiérSpolu 17 premiér uvedú v nadchádzajúcej 91. divadelnej sezóne tri súbory Slovenského národného divadla. V divadelnej sezóne 2010/ 2011, ktorá sa začne v septembri a potrvá do júna budúceho ...Zdieľať
snd Foto: SITA BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) - Spolu 17 premiér uvedú v nadchádzajúcej 91. divadelnej sezóne tri súbory Slovenského národného divadla. V divadelnej sezóne 2010/ 2011, ktorá sa začne v septembri a potrvá do júna budúceho roka, prinesie Činohra SND osem premiér, v balete to bude päť nových titulov a v opere štyri premiéry. Najviac, štyri tituly sa vymenili z pripravovaného dramaturgického plánu predchádzajúceho vedenia v činohre. Menšie úpravy spravilo i nové vedenie baletu. V opere nový šéf Peter Dvorský štyri navrhované premiérové tituly akceptoval. Súbory SND majú nových riaditeľov od konca mája, keď ich menoval Ondrej Šoth, ktorý na čele SND stojí od 3. mája. Po Šothovom nástupe v SND prestali dramaturgovia pracovať interne, spolupracujú ako externisti pre jednotlivé projekty. Spolu je na programe národného divadla 67 titulov, ktoré doplnia rôzne podujatia a sprievodné akcie ako Deň otvorených dverí v novembri.


Činohra SND ponúkne publiku v budúcej sezóne 31 titulov, z toho osem premiér. Premiérové tituly otvorí 18. septembra Goetheho Faust. Pôvodne mal mať premiéru v druhej polovici júna, no technické komplikácie ho posunuli. Do konca tohto roka prinesie činohra ešte v polovici novembra dielo americkej autorky Sarah Ruhlovej Mobil mŕtveho muža. V réžii nového šéfa Činohry Vladimíra Strniska uvedú začiatkom februára komédiu dramatika nemeckého romantizmu 19. storočia Heinricha von Kleista Rozbitý džbán. Do konca sezóny sú medzi premiérovými dielami Električka zvaná túžba (Tennessee Williams), Koniec hry (Samuel Beckett), Coriolanus (William Shakespeare), August v krajine Indiánov (Tracy Letts) a Je úžasná! (Peter Quilter).Strnisko na dnešnej tlačovej besede opätovne vyjadril nespokojnosť s dramaturgickým plánom na blížiacu sa sezónu, ktorý prevzal po nástupe do funkcie. Zdôraznil, že z plánu vyradil bulvárne drámy a dva tituly, ktoré mali prezentovať pôvodné hry slovenských autorov. Projekt Dramatická kolekcia 2009 venovaný podpore pôvodnej slovenskej tvorby považuje činohra za pozitívny, podmienky, aké v ňom mali autori, však Strnisko označil za nadštandardné. Za predčasné označil aj zaradenie dvoch titulov do pôvodného dramaturgického plánu – Karpatský thriller Eugena Gindla a 69 vecí lepších než sex Evy Borušovičovej. Hry sa zaradia, ale až keď bude činohra mať inscenovateľnú podobu ich textu. Drámy, ktoré označil za bulvárne, ale ich nekonkretizoval, podľa Strniska podliezajú vkusu divákov a nedávajú herecké príležitosti. “Divadlo nemôže byť filiálkou televízií Markíza alebo Joj,“ povedal Strnisko, ktorý nechce uvádzať hry, pri ktorých sa len zabavíme a nič neriešia.

Balet SND ponúkne prvú premiéru sezóny v rámci otváracieho galakoncertu 12. septembra. Budú ňou Polovecké tance Alexandra Borodina, samostatný obraz zo známej Borodinovej opery Knieža Igor. Balet bude v inscenácii sprevádzať zbor Opery SND. Napriek tomu, že Balet SND si nepožičia z budapeštianskeho baletu pre opotrebovanosť scény, chce riaditeľ Baletu SND Vlastimil Harapes s Budapešťou ďalej spolupracovať. Budapeštiansku Giselle nahradí nové spracovanie diela Adolpha Charlesa Adama z Baletu Štátneho divadla Košice. Uvedú ho začiatkom októbra. Vo februári 2011 bude premiéra Čajkovského klasického titulu Onegin. Balet bude sprevádzať hudba slávneho skladateľa, no nie partitúra rovnomennej opery. Marec 2011 prinesie na scénu SND obnovenú premiéru diela baletného romantizmu Bajadéru Ludwiga A. Minkusa. Záver baletnej sezóny v SND je venovaný podpore mladých baletných umelcov. Ich tvorbu predstaví koncom mája Večer súčasnej choreografickej tvorby. V pláne premiér sa neobjaví večer zložený z krátkych choreografií venovaný Jiřímu Kyliánovi. Podľa Harapesa sú večery zložené z viacerých choreografií slabšie navštevované. Tvrdí, že veľké divadlá sú stavané na veľké predstavenia, veľké dejové balety.

Z 23 titulov Opery SND budú v 91. sezóne štyri premiéry a jedinou zmenou je presun rozprávky Benjamina Brittena Kominárik zo Štúdia do Sály opery a baletu. Šéf opery Peter Dvorský sa presunu detskej opery do veľkej sály neobáva a na jej uvedenie v závere novembra sa veľmi teší. Dvorský na dnešnej tlačovej besede tiež spresnil informácie o Aide. Populárna Verdiho opera podľa neho ešte zo scény Opery SND neodchádza, dostala len pauzu na jednu sezónu pre rekonštrukciu kulís. Sezónu koncom októbra otvoria Dvaja Foscariovci Guiseppe Verdiho. Vo februári poteší milovníkov opery dielo ďalšieho velikána talianskej opery Giacoma Pucciniho Manon Lescaut a na záver v júni to bude hudobná komédia od Richarda Straussa Gavalier s ružou.

Podrobnosti o programe SND možno nájsť na – http://www.snd.sk. Lístky na predstavenia sa začnú predávať 2. augusta.

SITA

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
George Clooney bude svedčiť na súde v Miláne
<< predchádzajúci článok
Vedci našli spôsob, ako včas odhaliť Alzheimera

SND ponúkne v novej sezóne 17 premiér - diskusné fórum čitateľov