Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

23. januára 2018

Sorosova organizácia: Orbánova vláda chce kriminalizovať spoločnosťCieľom autorov návrhu vládneho balíka zákonov na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, takzvaného zákona Stop Sorosovi, je dosiahnuť kriminalizovanie občianskej ...Zdieľať
Budapešť Foto: TASR/Ladislav Vallach
Budapešť 23. januára (TASR) - Cieľom autorov návrhu vládneho balíka zákonov na potlačenie nelegálneho prisťahovalectva, takzvaného zákona Stop Sorosovi, je dosiahnuť kriminalizovanie občianskej spoločnosti v Maďarsku. Povedal to v utorok podľa komerčnej televízie ATV budapeštiansky hovorca Nadácie otvorenej spoločnosti (Open Society Foundation) Csaba Csontos.


Vo vyhlásení hovorca podotkol, že návrh zákona nie je o americkom finančníkovi Georgeovi Sorosovi a nie je ani o Nadácii otvorenej spoločnosti. "Cieľom autorov návrhu je kriminalizovať občiansku spoločnosť a necelé tri mesiace pred parlamentnými voľbami označiť hlásateľov nezávislých názorov, ktoré nie sú pod kontrolou vládnej strany," uviedol Csontos.

"Naša nadácia už vyše 30 rokov pomáha občianskym organizáciám i Maďarom. Útoky, ktorým dnes čelíme, podkopávajú základy existencie demokracie v Maďarsku," zdôraznil hovorca s poznámkou, že naďalej budú podporovať občianske organizácie a že zostávajú aj naďalej zaviazaní k ochrane slobody slova a nezávislého zmýšľania.

Návrh, ktorý maďarská vláda zdôvodňuje potrebou zvýšenia bezpečnosti v krajine, bude schvaľovať parlament vo februári. Kabinet uviedol, že považuje za dôležité, aby organizácie, ktoré sa zúčastňujú na organizovaní a podpore nelegálnej migrácie a ktoré majú zahraničné zdroje financovania, fungovali transparentnejšie. Preto iniciuje ich registráciu.

Zo zahraničnej finančnej podpory by takéto organizácie odvádzali poplatok vo výške 25 percent, pričom tieto finančné prostriedky chce vláda použiť na ochranu štátnych hraníc. Navrhovaný balík zákonov ráta aj s vyhosťovaním osôb, ktoré by podporovali a organizovali prisťahovalectvo.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Rakúsko vrátilo do Ruska 31 občanov tejto krajiny
<< predchádzajúci článok
Slovák, ktorý sa pokúsil v ČR zastreliť susedov, zostáva za mrežami

Sorosova organizácia: Orbánova vláda chce kriminalizovať spoločnosť - diskusné fórum čitateľov