Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2017

Španielsko oslavuje štátny sviatok v Madride i BarceloneŠpanielski legionári pochodujú počas štátneho sviatku 12. októbra v Madride.Zdieľať
Španielski legionári pochodujú počas štátneho sviatku 12. októbra v Madride. Foto: TASR


Madrid 12. októbra (TASR) - Tisíce ľudí mávajúcich španielskymi aj katalánskymi zástavami vyšli dnes do ulíc centra Barcelony pri príležitosti osláv Dňa Španielska. Účastníci pochodu skandovali heslá ako "Nech žije Španielsko!" či "Som Španiel!", informuje agentúra AP.

Niektorí volali aj "Puigdemont za mreže!" odkazujúc na katalánskeho lídra Carlesa Puigdemonta, ktorý zorganizoval sporné referendum o nezávislosti tohto regiónu od Španielska. Centrálna vláda v Madride označila tento plebiscit z 1. októbra za neplatný a protiústavný.

Hlavným mottom dnešného pochodu je "Katalánsko - áno, Španielsko - tiež" ako podpora autonómie regiónu v rámci jednotného Španielska.

Demonštranti prešli prázdnym bulvárom ústiacim k ústrednému námestiu Barcelony. Míňajúc skupiny miestnej polície, účastníci sprievodu tieto bezpečnostné zložky vypískali. Unionisti ich totiž vnímajú ako vinníkov, ktorí nedokázali zastaviť separatistické snahy o realizovanie referenda.

Katalánske úrady uvádzajú, že nezávislosť regiónu podporilo 90 percent voličov, ktorých účasť dosiahla 43 percent. Zástancovia jednoty krajiny vo veľkej miere referendum bojkotovali, hlásili aj volebné podvody.

Na oslavách sa v hlavnom meste Madrid zúčastňujú aj členovia španielskej kráľovskej rodiny vrátane kráľa Filipa VI. a koná sa tam aj veľká vojenská prehliadka, dopĺňa spravodajská stanica BBC. Podobné podujatia sa konajú aj v ďalších veľkých mestách po celej krajine.

Deň Španielska je štátnym sviatkom a viaže sa na kresťanské znovudobytie Španielska a na príchod Krištofa Kolumba do Nového sveta pod španielskou zástavou v roku 1492.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Deň bielej palice upozorní vodičov, ako sa správať k nevidiacim
<< predchádzajúci článok
Barnier: Ani piate kolo rokovaní o brexite nepriniselo výrazný posun v

Španielsko oslavuje štátny sviatok v Madride i Barcelone - diskusné fórum čitateľov