Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala    Hudba

30. júla 2019

Speváčka Katy Perry okopírovala Dark Horse zo staršej kresťanskej rapovej pesničkyAmerická speváčka Katy Perry okopírovala jej skladbu Dark Horse zo staršej kresťanskej rapovej pesničky. V pondelok o tom rozhodla deväťčlenná federálna porota na súde v Los Angeles. Speváčku ...Zdieľať
katy perry 676x495 30.7.2019 (Webnoviny.sk) - Americká speváčka Katy Perry okopírovala jej skladbu Dark Horse zo staršej kresťanskej rapovej pesničky. V pondelok o tom rozhodla deväťčlenná federálna porota na súde v Los Angeles.


Speváčku ešte v roku 2014 zažalovali Marcus "Flame" Gray, Chike Ojukwu a Emanuel Lambert, ktorí tvrdili, že bez povolenia skopírovala ich skladbu Joyful Noise.

Interpretkin hit z roku 2013 má podľa žalobcov v značnom rozsahu podobný takt a inštrumentálnu líniu ako ich o štyri roky starší počin.

Sporné časti piesne


Právni zástupcovia Perry však tvrdili, že sporné časti jej piesne predstavujú druh jednoduchých hudobných prvkov, ktoré ak by sa stali predmetom autorského práva, poškodili by hudbe a všetkým skladateľom.

Porota pozostávajúca zo šiestich žien a troch mužov však napokon rozhodla, že predmetné časti Joyful Noise sú dosť originálne na to, aby sa na ne vzťahovalo autorské právo.

Okrem Perry za zodpovedných z porušenia autorských práv porota uznala aj všetkých šiestich autorov piesne vrátane rappera Juicyho J, ktorý do nej napísal a nahral rapovú časť, tiež štyri spoločnosti, ktoré skladbu vydali a distribuovali, vydavateľstvo Capitol Records a producentov Dr. Lukea, Maxa Martina and Cirkuta.

Rozhodnú o odškodnom pre Graya


Proces trval sedem dní a vypovedali počas neho Perry aj spoluautori piesne, pričom tvrdili, že o Joyful Noise a Grayovi pred žalobou nepočuli a rovnako nepočúvali kresťanskú hudbu. Ako však podotkol Grayov právnik, samotná Perry začínala ako speváčka kresťanskej hudby.Tridsaťštyriročná rodáčka z kalifornskej Santa Barbary sa počas procesu ponúkla, že skladbu naživo v súdnej sieni predvedie, keď mali jej právnici technický problém a nemohli skladbu pustiť. Problém však napokon vyriešili a interpretka nespievala. V utorok súd začne rozhodovať o odškodnom pre Graya.

Skladba Dark Horse


... pochádza zo štvrtého albumu Katy Perry Prism a patrí medzi jej najväčšie hity. Celosvetovo sa z neho predalo viac ako 13 miliónov kópií a videoklip k nemu sa stal prvým videom od ženskej interpretky, ktorý dosiahol na službách YouTube a Vevo miliardu pozretí.
Zdroj: Webnoviny.sk - Speváčka Katy Perry okopírovala Dark Horse zo staršej kresťanskej rapovej pesničky © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Miniseriál Černobyľ ženie turistov do Litvy, miesta nakrúcania
<< predchádzajúci článok
Ohrozené sokoly odchovali tento rok rekordný počet mláďat

Speváčka Katy Perry okopírovala Dark Horse zo staršej kresťanskej rapovej pesničky - diskusné fórum čitateľov