Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

21. januára 2011

Spiš. Belá žiada od štátu vyše 800 000 za obmedzenie ťažbyMesto Spišská Belá žiada od štátu 817 033,37 eur za obmedzenie bežného obhospodarovania lesných pozemkov v lesoch mesta Spišská Belá. Žiadosť o ...Zdieľať
drevo >Ilustračné foto. Foto: SITA/Gabriel LiptákPOPRAD 21. januára (WEBNOVINY) – Mesto Spišská Belá žiada od štátu 817 033,37 eur za obmedzenie bežného obhospodarovania lesných pozemkov v lesoch mesta Spišská Belá. Žiadosť o náhradu finančnej ujmy za obmedzenie bežného obhospodarovania mesto už zaslalo na Krajský úrad životného prostredia v Prešove.


Podľa primátora Štefana Bieľaka vznikla mestu ako vlastníkovi mestských lesov ujma z dôvodu, že Krajský úrad životného prostredia nepovolil, resp. neudelil výnimku na ťažbu kalamitnej drevnej hmoty v Národnej prírodnej rezervácii (NPR) Belianske Tatry, NPR Javorová dolina a Prírodnej rezervácii Pálenica na území Tatranského národného parku, ktoré sa nachádzajú v piatom stupni ochrany.

Neudelením výnimky mesto nemohlo vyťažiť a spracovať 26 520 metrov kubických drevnej hmoty. Mesto požaduje úhradu uvedenej ujmy na základe zákona o ochrane prírody a krajiny a v zmysle Nariadenia vlády, ktoré upravuje podrobnosti o žiadostiach na úhradu za obmedzenie bežného obhospodarovania pozemku a spôsobe výpočtu náhrady. Neudelením výnimky vznikli mestu Spišská Belá aj náklady spojené s výkonom ochranných opatrení podľa zákona o lesoch. Výška ujmy vychádza zo znaleckého posudku, ktorý si dalo mesto urobiť v decembri minulého roku súdnemu znalcovi. Ten určil celkovú výšku náhrady ujmy na 817 033,37 eur.

V prípade mesta Spišská Belá ide už o druhú žiadosť od vetrovej kalamity v Tatrách. Prvýkrát v roku 2006 mesto požiadalo o náhradu ujmy za obmedzenie hospodárenia vo výške približne 170 000 eur. So žiadosťou bolo vtedy úspešné. Výrazný nárast požadovanej sumy súvisí podľa primátora s tým, že teraz žiadajú náhradu ujmy za výrazne väčšie územie. Presná výška sumy, ktorú bude musieť štát uhradiť mestu, bude známa až po uzavretí celého konania, keďže bude nevyhnutná aj obhliadka zasiahnutých lokalít priamo v teréne. Primátor odhaduje, že skôr ako na jeseň nebude známy výsledok ich žiadosti.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Štáty eurozóny možno poskytnú EFSF hotovosť
<< predchádzajúci článok
Irán a šesť mocností začali jadrové rozhovory