Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

30. júna 2006

SPP sa od soboty definitívne rozdelí na tri spoločnostiSlovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) ukončil proces právneho rozčlenenia, tzv. unbundling. "Týmto krokom sa naša spoločnosť od začiatku júla zmení na skupinu SPP s dvoma stopercentnými ...Zdieľať

BRATISLAVA 30. júna (WEBNOVINY) - Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP) ukončil proces právneho rozčlenenia, tzv. unbundling. "Týmto krokom sa naša spoločnosť od začiatku júla zmení na skupinu SPP s dvoma stopercentnými dcérskymi spoločnosťami, zabezpečujúcimi prepravu a distribúciu zemného plynu. Materská spoločnosť SPP sa bude naďalej venovať obchodu so zemným plynom, ako aj obslužným a servisným aktivitám,“ uviedol predseda predstavenstva SPP Philippe Boucly (na snímke vľavo). Od 1. júla tak začnú vykonávať svoju činnosť 100-percentné dcérske spoločnosti SPP, a to SPP - preprava, a.s. a SPP - distribúcia, a.s. Akciová spoločnosť SPP sa bude zaoberať obchodom so zemným plynom, SPP - distribúcia bude distribuovať zemný plyn odberateľom na území SR a SPP - preprava bude mať na starosti aktivity v oblasti prepravy zemného plynu cez územie Slovenska.

Zmena od začiatku júla nastane aj na poste predsedu predstavenstva SPP. Na základe dohody akcionárov o ročnom striedaní predsedu štatutárneho orgánu prevezme od 1. júla tohto roka funkciu predsedu predstavenstva SPP Jan Massmann. Vymení si tak pozíciu s Philippom Bouclym, ktorý bude pôsobiť ako člen predstavenstva. Z pohľadu zahraničných akcionárov opačná výmena nastáva v dozornej rade SPP. Do funkcie podpredsedu dozornej rady SPP bol zvolený s účinnosťou od 1. júla 2006 Jean-François Carriére, ktorý na tomto poste vystrieda Ulricha Schölera.

SPP - distribúcia bude prevádzkovateľom a vlastníkom distribučnej siete plynovodov na Slovensku v dĺžke 30 566 kilometrov, vrátane technologických objektov. V jej pôsobnosti bude aj predaj distribučných kapacít, rozvoj, prevádzka a údržba plynárenských sietí. SPP - distribúcia bude zabezpečovať distribúciu zemného plynu od prepravných sietí cez rozvodné plynárenské zariadenie na území Slovenskej republiky až k svojim zákazníkom, zabezpečí aj pripojenie k distribučnej sieti a odpočty spotreby zemného plynu.

SPP - preprava sa stáva prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v dĺžke 2 270 kilometrov. Bude zabezpečovať prepravu zemného plynu od ukrajinskej hranice cez územie Slovenska na európsky trh, čo predstavuje 20 % z celkovej spotreby zemného plynu v Európskej únii. Spoločnosť bude zabezpečovať aj prevádzku a údržbu kompresorových staníc a líniových častí prepravných plynovodov prostredníctvom štyroch oblastí, a to Veľké Kapušany, Jablonov nad Turňov, Veľké Zlievce a Ivánka pri Nitre.

Hlavným cieľom zákonnej požiadavky rozčlenenia SPP je vytvoriť nezávislých sieťových operátorov pre prepravu a distribúciu a tak uľahčiť prístup iných obchodníkov k preprave a distribúcii. Uvedenú povinnosť musia splniť všetky energetické spoločnosti v Európskej únii, SPP tak reaguje nielen na smernicu únie, ale aj na platný zákon o energetike. Rozčlenenie SPP nebude mať podľa plynárov vplyv na zvýšenie cien zemného plynu.

Vlastníkom 49-percentného podielu v SPP je konzorcium nemeckej spoločnosti E.ON Ruhrgasu a francúzskeho Gaz de France. Štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR vlastní majoritný 51-percentný podiel, vykonávateľom akcionárskych práv je Ministerstvo hospodárstva SR.

SITA, AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
SPP, a.s. k 1. júlu 2006 právne odčlení prepravu a distribúciu
<< predchádzajúci článok
Koruna v závere pracovného týždňa oslabila

SPP sa od soboty definitívne rozdelí na tri spoločnosti - diskusné fórum čitateľov