Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. septembra 2019

Štart nákladnej kozmickej lode k ISS odložili pre požiarIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Tokio 11. septembra (TASR) - Pre požiar, ktorý v stredu skoro ráno miestneho času vypukol pri odpaľovacej rampe kozmodrómu na ostrove Tanegašima na juhu Japonska, museli odložiť štart japonskej nákladnej bezposádkovej kozmickej lode na zásobovaciu misiu k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Informovali o tom agentúry DPA a AFP.


Spoločnosť Mitsubishi Heavy Industry (MHI) plánovala štart rakety H-2B, ktorá mala z kozmodrómu Tanegašima vyniesť na obežnú dráhu bezpilotnú nákladnú loď Konotori8 vyvinutú japonskou kozmickou agentúrou JAXA, na 06.33 h miestneho času (23.33 h SELČ).

V blízkosti odpaľovacej rampy však MHI zaznamenala o 20.05 h SELČ požiar. Spoločnosť teraz prešetruje jeho príčinu a zároveň zisťuje, či nedošlo poškodeniu na nosnej rakete či iných zariadeniach.

Nákladná loď mala astronautom na ISS dopraviť približne 5,3 tony zásob vrátane vody, jedla, oblečenia a zariadení potrebných na experimenty, uviedla Japonská kozmická agentúra JAXA.

Konotori8 (v preklade biely bocian) je podľa agentúry JAXA "najväčšou prepravnou vesmírnou loďou na svete". Termín jej nového štartu na ISS nateraz nie je známy.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ŠTÚDIA: Nižším ľuďom hrozí väčšie riziko vzniku cukrovky 2. typu
<< predchádzajúci článok
Pred 100 rokmi sa narodil Ota Šik, ekonóm z obdobia Pražskej jari

Štart nákladnej kozmickej lode k ISS odložili pre požiar - diskusné fórum čitateľov