Steven Gerrard ukončil reprezentačnú kariéru

Anglický futbalový stredopoliar Steven Gerrard v pondelok oznámil, že sa rozlúčil s reprezentačnou kariérou. Národný tím však úplne neopustí, keďže bude pôsobiť vo vysokej ...

Steven Gerrard Foto: TASR/AP
Londýn 21. júla (TASR) - Anglický futbalový stredopoliar Steven Gerrard v pondelok oznámil, že sa rozlúčil s reprezentačnou kariérou. Národný tím však úplne neopustí, keďže bude pôsobiť vo vysokej ambasádorskej pozícii v štruktúrach Futbalovej asociácie (FA).

Tridsaťštyriročný už bývalý kapitán "Albiónu" odohral 114 reprezentačných zápasov, v ktorých strelil 21 gólov. Prvýkrát sa objavil v národnom drese už v roku 2000, naposledy na tohtoročných majstrovstvách sveta v Brazílii, kde sa však Anglicko nedokázalo prebojovať zo základnej skupiny. Zahral si na svetových šampionátoch v roku 2006 v Nemecku a 2010 v JAR ako aj na EURO 2000, 2004 a 2012.

Gerrard bude pokračovať v klubovej kariére, ktorú zasvätil jedinému tímu - FC Liverpool. Dres "The Reds" obliekal už ako tínedžer a v A-tíme pôsobí od roku 1998. Za 16 sezón na štadióne Anfield Road odohral celkovo 669 súťažných duelov, v ktorých strelil 173 gólov.

Najväčší úspech kariéry dosiahol v sezóne 2004/05, keď sa mu s Liverpoolom podarilo v pamätnom finále vyhrať Ligu majstrov. AC Miláno viedlo po prvom polčase už 3:0, no v 54. minúte naštartoval obrat práve Gerrard, keď strelil gól na 1:3 a v ďalších šiestich minútach sa postarali o vyrovnanie Šmicer so Xabim Alonsom. Liverpool nakoniec zvíťazil v jedenástkovom rozstrele 3:2.

Gerrard má na konte aj dva triumfy v Pohári FA, trikrát získal anglický Ligový pohár, v roku 2001 sa tešil z triumfu v Pohári UEFA a patria mu aj dve prvenstvá v európskom Superpohári. V zbierke má aj obrovské množstvo individuálnych ocenení.