Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. októbra 2017

Strana japonského premiéra je favoritom v nadchádzajúcich voľbáchNa archívnej snímke japonský premiér Šinzó Abe.Zdieľať
Na archívnej snímke japonský premiér Šinzó Abe. Foto: TASR/AP
Tokio 12. októbra (TASR) - V blížiacich sa parlamentných voľbách v Japonsku môže dosiahnuť výrazné víťazstvo strana pravicovo-konzervatívneho premiéra Šinzóa Abeho. Z dnes zverejnených výsledkov prieskumu pre agentúru Kjódó vyplýva, že Abeho Liberálnodemokratická strana (LDP) získa spolu s menším koaličným partnerom, stranou Kómeitó, viac ako 300 zo 465 kresiel v dolnej komore parlamentu.


Novozaložená konzervatívna Strana nádeje tokijskej guvernérky Juriko Koikeovej by sa podľa tohto prieskumu mohla stať po voľbách 22. októbra druhou najsilnejšou v parlamente, aj keď s približne 60 mandátmi by jasne zaostala za vládnucou LDP.

Popularita Abeho vlády výrazne klesla v prvom polroku po sérii škandálov, následne však jej preferencie znova stúpli v súvislosti s raketovými a jadrovými skúškami Severnej Kórey.

Abeho to viedlo k vyhláseniu predčasných volieb. Potom však prekvapivo došlo k dramatickej zmene na politickej scéne v krajine, keď Koikeová so svoju novou stranou vyhlásila Abemu boj, hoci sama sa o kreslo v dolnej komore parlamentu neuchádza.

Súčasne sa dosiaľ najväčšia opozičná Demokratická strana (DPJ) rozštiepila na dve časti - mnohí jej členovia kandidujú za Koikeovej konzervatívnu stranu a iní sa pridali k stredoľavej liberálnej Ústavnej demokratickej strane (PKD), ktorá vznikla len 2. októbra.

Ak voľby dopadnú podľa najnovších prieskumov, budú v Japonsku v najbližšej budúcnosti dominovať dve pravicovo-konzervatívne strany, píše agentúra DPA. Koikeová rovnako ako Abe podporuje vojenské misie v zahraničí a zmenu povojnovej pacifistickej ústavy Japonska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Stavebná produkcia sa v auguste 2017 medziročne zvýšila
<< predchádzajúci článok
Export Holandska pokračoval v auguste v raste

Strana japonského premiéra je favoritom v nadchádzajúcich voľbách - diskusné fórum čitateľov