Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. mája 2021

Strana Za ľudí sa pod Remišovej vedením nikam nepohla, podľa politológa smeruje k zánikuPod vedením vicepremiérky Veroniky Remišovej sa strana Za ľudí nikam nepohla, stále sa ...Zdieľať
bp_9942 676x451 15.5.2021 (Webnoviny.sk) - Pod vedením vicepremiérky Veroniky Remišovej sa strana Za ľudí nikam nepohla, stále sa nachádza pod hranicou zvoliteľnosti do parlamentu a perspektíva so súčasným vedením je mimoriadne neistá. Pre agentúru SITA to uviedol politológ Radoslav Štefančík z Fakulty aplikovaných jazykov Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Smeruje k zániku


Strana podľa jeho slov upadá, smeruje k zániku, niektoré známe tváre odišli a niektorých to zrejme ešte len čaká. Za ľudí v poslednom období opustili poslanci Miroslav Kollár, Tomáš Valášek a exposlankyňa Andrea Letanovská. Kollár a Letanovská medzičasom vstúpili do strany Spolu - občianska demokracia (Spolu), Valášek sa stal členom hnutia Progresívne Slovensko (PS).

„Pri strane, ktorú otec zakladateľ (bývalý prezident SR Andrej Kiska, pozn. SITA) opustil po slabom výsledku vo voľbách, však podobný vývoj nikoho prekvapiť nemôže. Členovia teda môžu hľadať odpoveď na otázku, či ísť vlastnou cestou, alebo sa pokúsiť ešte o záchranu strany výmenou vedenia a následným zlúčením s iným subjektom," vysvetlil Štefančík.

Strana na jedno použitie
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) nedávno v odpovedi na otázku, či si vie predstaviť kandidovať za predsedníčku Za ľudí, odpovedala, že „všetko je možné". Politológ si však nemyslí, že by strana pod jej vedením dokázala získať väčší politický výtlak a preferenčne rásť.

Strana Za ľudí totiž podľa neho bola od začiatku „stranou na jedno použitie", podobne ako kedysi Strana občianskeho porozumenia (SOP), Aliancia nového občana (ANO) či strana Sieť. „Mala poslúžiť politickým ambíciám otca zakladateľa a keďže tie sa nenaplnili, zriaďovateľ odišiel z politiky, nechal svoj tím v štichu, čím existencia strany prestala mať zmysel," myslí si Štefančík.

Ostane pred bránami parlamentu


Ktorýkoľvek predseda to však bude mať podľa jeho vyjadrení ťažké, keďže pri Jurajovi Šeligovi a Jane Žitňanskej „si dnes človek predstaví laxný prístup k protipandemickým opatreniam", Ján Benčík podľa neho neprekročil tieň blogera, ktorý najradšej robí „politiku v papučiach zo svojej obývačky", Mareka Hattasa označil ako dobrého primátora, „ale Slovensko nie je len jedno krajské mesto" a Vladimírovi Ledeckému chýba podľa Štefančíka ťah na bránu. „Zvyšok členov strany tvoria mená, ku ktorým si človek len ťažko priraďuje konkrétnu tvár," doplnil.

Politológ je toho názoru, že pokiaľ pôjde strana Za ľudí do volieb samostatne, ostane pred bránami parlamentu. „A je úplne nepodstatné, či pôjde na čele s Remišovou alebo Kolíkovou. Podobný typ strán s bližšie nejasnou ideovou výbavou a prelietavým voličom tu máme každé volebné obdobie. Tieto strany tak rýchlo prídu, ako aj rýchlo odídu. Za ľudí nebude výnimka. Po nej príde ďalšia a prelietavý volič sa opäť nechá nachytať," uzavrel Štefančík.


Zdroj: Webnoviny.sk - Strana Za ľudí sa pod Remišovej vedením nikam nepohla, podľa politológa smeruje k zániku © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Čínu zasiahli tornáda, o život prišlo najmenej 10 ľudí a stovky ďalších sú zranení (video)
<< predchádzajúci článok
OĽANO tvrdí, že podpora rodiny je a vždy bola ich prioritou

Strana Za ľudí sa pod Remišovej vedením nikam nepohla, podľa politológa smeruje k zániku - diskusné fórum čitateľov