Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. októbra 2012

Strely zo Sýrie usmrtili päť ľudí v TureckuStrely vypálené zo Sýrie v stredu usmrtili piatich ľudí v tureckom pohraničnom meste Akçakale, ktorého obyvateľov už niekoľko týždňov ohrozujú boje v susednej krajine. Podľa vyhlásenia ...Zdieľať
syria ANKARA 3. októbra (SITA/AFP) - Strely vypálené zo Sýrie v stredu usmrtili piatich ľudí v tureckom pohraničnom meste Akçakale, ktorého obyvateľov už niekoľko týždňov ohrozujú boje v susednej krajine.


Podľa vyhlásenia miestneho starostu Abdulhakima Ayhana sú medzi obeťami tri deti ako aj ich matka, zatiaľ čo ďalších deväť osôb vyviazlo so zraneniami. Smrtiace strely boli vypálené zo sýrskeho mesta Tal Abjád, s ktorým Akçakale bezprostredne susedí.


Vláda sa obrátila na OSN a NATO

Ide pritom už o druhý prípad od vypuknutia protivládneho povstania v Sýrii, keď si paľba vyžiadala mŕtvych aj na území Turecka. Obeťami podobného incidentu v apríli však neboli tureckí občania, ale sýrski utečenci.

Turecká vláda na stredajšiu udalosť reagovala s pobúrením, ktoré sa rozhodla tlmočiť najvyšším predstaviteľom Organizácie Spojených národov a Severoatlantickej aliancie.

Kancelária tureckého ministra zahraničných vecí Ahmeta Davutoglua informovala, že v súvislosti s tragédiou sa spojil s generálnym tajomníkom OSN Panom Ki-munom, medzinárodným vyslancom pre Sýriu Lachdarom Brahímím ako aj generálnym tajomníkom NATO Andersom Foghom Rasmussenom.


Turecká armáda rozmiestnila delostrelectvo

Hovorca šéfa OSN Martin Nesirsky uviedol, že Davutoglu v telefonáte vyjadril svoje "najhlbšie znepokojenie", Pan mu však poradil, aby "ponechal otvorené všetky kanály pre komunikáciu so sýrskymi orgánmi v záujme zníženia akéhokoľvek napätia, ktoré by sa mohlo vytvoriť v dôsledku incidentu".

Turecká štátna tlačová agentúra Anadolu predtým citovala podpredsedu vlády Bülenta Arinça, podľa ktorého "posledný incident zašiel priďaleko". Upozornil tiež na skutočnosť, že útok na ktoréhokoľvek člena NATO je možné chápať ako útok na celý vojenský blok.

Koncom septembra zasiahli Akçakale zablúdené mínometné granáty, ktoré zranili jednu osobu. Ankara následne varovala, že na prípadnú ďalšiu takúto paľbu bude odpovedať. Turecká armáda v ohrozenej oblasti pred týždňom rozmiestnila svoje delostrelectvo a protilietadlové strely.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kolumbijský prezident absolvoval úspešnú operáciu prostaty
<< predchádzajúci článok
Polonahé členky Femen protestovali v Louvri