22. septembra 2016

SVETOVÝ POHÁR: Švédi prehrali so Severnou Amerikou, no sú v semifinále

Na snímke vpravo švédsky brankár Henrik Lundqvist a jeho spoluhráč Mattias Ekholm. Foto: TASR/AP
Toronto 21. septembra (TASR) - Švédski hokejisti postúpili do semifinále Svetového pohára v Toronte. V stredajšom atraktívnom dueli síce podľahli Tímu Severná Amerika 3:4 po predĺžení, no vďaka získanému bodu vyhrali B-skupinu a zaistili si účasť v kvartete najlepších.

O ňu definitívne prišli Fíni, druhého postupujúceho však určí práve ich záverečný súboj na turnaji. Ak v ňom Rusi zvíťazia a získajú dva body, postúpia z druhej priečky vďaka lepšiemu vzájomnému duelu s Tímom Severná Amerika (4:3). V ostatných prípadoch si semifinále zahrajú mladíci.

Švédi sa ako víťazi B-skupiny stretnú v play off stretnú s Tímom Európy, v ktorého zostave figuruje poltucet slovenských hokejistov.

B-skupina

Švédsko - Tím Severná Amerika 3:4 pp (2:3, 0:0, 1:0 - 0:1)
Góly: 9. Forsberg (Hörnqvist, Bäckström), 17. Bäckström (Forsberg, Karlsson), 47. Berglund (Karlsson, Söderberg) - 1. Matthews (Rielly, McDavid), 2. Trocheck (Gostisbehere, Eichel), 14. Gaudreau (Gostisbehere), 65. MacKinnon (Gaudreau, Gostisbehere). Strely na bránku: 49:38. Rozhodcovia: Sutherland, Dwyer - Amell, Miller, vylúčení: 4:5 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 19.104 divákov

Švédsko: Lundqvist - Karlsson, Ekholm, Stralman, Hedman, Hjalmarsson, Ekman-Larsson - Eriksson, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Bäckström, Forsberg - Silfverberg, Kruger, Hagelin - Söderberg, Berglund, Landeskog
Tím Severná Amerika: Gibson - Jones, Murray, Parayko, Rielly, Trouba, Gostisbehere - Scheifele, McDavid, Matthews - MacKinnon, Nugent-Hopkins, Gaudreau - Trocheck, Couturier, Larkin - J.T. Miller, Eichel, Saad

Kým v úvodných dvoch dueloch stála švédska defenzíva pevne na nohách, v prvej tretine toho tretieho ju mladíci totálne vygumovali. Už po tridsiatich sekundách zaúradovala elitná formácia s gólovou dorážkou Matthewsa. S nasadením na neho nadviazal Gaudreau, ale svoj nájazd pre faul nezakončil ideálne a nariadené trestné strieľanie nepremenil. Zámorskému výberu stačilo na potvrdenie skvelého úvodu minimum času, Trocheck zvolil namiesto strely kľučku do priestoru a bekhendom zavesil. Trhliny v severoamerickej taktike následne nespôsobil "lacný" gól z hokejky Forsberga, na ktorý v úspešnom nájazdovom reparáte odpovedal rovnakou kartou Gaudreau, ale tri vylúčenia. Po návrate Gostisbeherea z trestnej lavice trafil s tečom súpera odkrytú bránku Bäckström - 2:3. Prestrelku so streleckým pomerom 16:16 mohol na konci tretiny zavŕšiť McDavid, ale v ďalšom nájazde podržala Lundqvista pravá žŕdka.

V druhom dejstve umlčali kanonierov brankári. Lepšie korčuľujúci mladíci si presnými kombináciami v nesúrodej švédskej defenzíve našli viacero otvorených streleckých pozícií, ale všetkých 21 pokusov v tomto intervale skončilo na Lundqvistovi. Brankár "Tre kronor" sa zaskvel predovšetkým proti dvom zakončeniam MacKinnona či šanciam Gaudreaua, Jonesa, Drouina a McDavida.

V tretej tretine si Švédi počkali na svoju príležitosť a dočkali sa vyrovnania, keď v 47. minúte umiestnil Karlssonove nahodenie od modrej jemným tečom do siete Berglund. Od tej chvíle si "tri korunky" udržiavali postupový scenár taktickou hrou. Súperovým útočníkom dovolili hrať len v bezpečnej vzdialenosti od Lundqvista a po remíze 3:3 v riadnom čase získali vytúžený postupový bod. Fantastické hokejové divadlo podčiarklo atraktívne predĺženie 3 proti 3, v ktorom po sérii obrovských príležitostí rozhodol parádnym bekhendom MacKinnon.

Hlasy po zápase:

Erik Karlsson, obranca Švédska: "Oni vyhrali zápas, my celú skupinu, a to nás v tejto chvíli teší najviac. Bolo možno aj dobré, že nás na začiatku schladili svojou rýchlosťou. Tie dve minúty boli najtrápnejšie, aké kedy som zažil v niektorom tíme. Bolo v nich všetko. Mali tri brejky, trestné strieľanie, avizované vylúčenie a dali dva góly. Bola to pre nás poriadna facka. Uvedomili sme si, že musíme hrať lepšie, aby sme mali šancu na víťazstvo. Dostali sme sa z toho."

Filip Forsberg, útočník Švédska: "Na začiatku to pre nás nemohlo byť horšie. Prehrávali sme 0:2, ale pokojne sme mohli aj 0:4, ak by sme nemali šťastie. Potom sme sa zdvihli. Vedeli sme, že sme schopní pracovať oveľa lepšie a myslím, že sme odviedli skutočne dobrú robotu."

Johnny Gaudreau, útočník Severnej Ameriky: "Bol to vzrušujúci zápas. Hralo sa hore-dole, nič tomu nechýbalo. Oba tímy predviedli skvelý výkon. Bolo skvelé hrať v takomto stretnutí a verím, že aj pre divákov to bola zábava."

John Gibson, brankár Severnej Ameriky: "Keď sa kohokoľvek z nás spýtate na tento zápas, každý bude rád, že bol súčasťou takej obrovskej zábavy. Aj fanúšikovia boli fantastickí, veď sa hralo zo strany na stranu, bolo aj atraktívne predĺženie. Diváci dostali to, po čom volali."