Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

31. januára 2021

SVP sa po rokoch podarilo sfunkčniť Dolnohodrušský tajch v katastri obce Hodruša-HámreDolnohodrušský tajch ako pamiatka zapísaná v zozname UNESCO sa v rokoch 2013 až 2015 dočkal rozsiahlej rekonštrukcie.Zdieľať
SVP sa po rokoch podarilo sfunkčniť Dolnohodrušský tajch v katastri obce Hodruša-Hámre

Slovenskému vodohospodárskemu podniku (SVP) sa po rokoch podarilo sfunkčniť Dolnohodrušský tajch v katastri obce Hodruša-Hámre v okrese Žarnovica. Na prelome rokov 2020 a 2021 sa na vodnom diele podarilo dosiahnuť maximálnu prevádzkovú hladinu.


„Vplyvom výraznej zrážkovej činnosti bola preverená aj funkčnosť bezpečnostného priepadu. Napriek týmto skutočnostiam je potrebné konštatovať, že tajch zostáva aj naďalej pod drobnohľadom SVP a Vodohospodárskej výstavby (VV),“ uviedol Bocák s tým, že VV v letnom období vypracuje správu, v ktorej budú uvedené podmienky pre ďalšie prevádzkovanie vodného diela.

Dolnohodrušský tajch ako pamiatka zapísaná v zozname UNESCO sa v rokoch 2013 až 2015 dočkal rozsiahlej rekonštrukcie. „Po ukončení rekonštrukcie boli počas prvého plnenia v hrádzovom telese a podloží pozorované rozkolísanosti hladín podzemných a priesakových vôd v novovybudovanom pozorovacom systéme,“ priblížil Bocák. Anomáliu sa nepodarilo odstrániť, na vodnom diele bola vyhlásená havária a tajch bol vypustený. Komplexná oprava hrádze sa uskutočnila v roku 2019.

SVP tvrdí, že rekonštrukcie a opravy historických tajchov sú vždy veľkou neznámou. “Existujú síce informácie popisujúce históriu vodných diel, avšak absentujú merateľné technické parametre o ich skutkovom stave,“ vysvetlil Bocák. Ako dodal, tieto informácie je preto pred rekonštrukciou potrebné získať modernými metódami, ktoré si vyžadujú nemalé náklady.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
POZOR: Platnosť elektronickej diaľničnej známky pre rok 2020 končí
<< predchádzajúci článok
Ivan Tásler: Patrili sme k tým šťastnejším muzikantom

SVP sa po rokoch podarilo sfunkčniť Dolnohodrušský tajch v katastri obce Hodruša-Hámre - diskusné fórum čitateľov