Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. marca 2012

Sýria si pripomína prvé výročie začiatku povstaniaSýria si vo štvrtok pripomína prvé výročie vypuknutia stále krvavejšieho povstania proti prezidentovi Baššárovi al-Asadovi. Napriek prevahe síl vládneho režimu sa nezdá, že by protesty išli ...Zdieľať
syria BEJRÚT 15. marca (WEBNOVINY) - Sýria si vo štvrtok pripomína prvé výročie vypuknutia stále krvavejšieho povstania proti prezidentovi Baššárovi al-Asadovi. Napriek prevahe síl vládneho režimu sa nezdá, že by protesty išli utíchnuť a diplomatické riešenie konfliktu je v nedohľadne.


Al-Asadove jednotky aj tento týždeň opäť útočili v centrách nepokojov vrátane kolísky povstania Dará, pričom proti oponentov režimu neváhali použiť ani ťažké delostrelectvo.

Pre hroziacu občiansku vojnu OSN poverila svojho bývalého generálneho tajomníka Kofiho Annana, aby vyjednal ukončenie násilností. V piatok by mal o svojej víkendovej misii v Damasku informovať rozdelenú Bezpečnostnú radu, v ktorej Rusko a Čína odmietajú podporiť rezolúciu proti sýrskemu režimu. Ten z nepokojov viní zahraničné sily a "teroristické gangy".

Sýrsky prezident na začiatku povstania v roku 2011 sebavedome vyhlásil, že jeho krajina je imúnna voči takzvanej Arabskej jari, ktorá viedla k zvrhnutiu dlhoročných autokratických lídrov v Tunisku, Egypte, Líbyi a Jemene.

Avšak 15. marca vyšlo aj v Damasku do ulíc niekoľko desiatok ľudí, aby žiadali viac slobody. V nasledujúcich dňoch vypukli v meste Dará pri hranici s Jordánskom protesty proti mučeniu miestnych chlapcov, ktorých prichytili pri písaní protivládnych hesiel.Počas nasledujúcich 12 mesiacov sa mierové prodemokratické hnutie zmenilo na rozsiahle povstanie vedené ľahko ozbrojenými bojovníkmi a armádnymi dezertérmi združenými v takzvanej Slobodnej sýrskej armáde. Tí čiastočne uspeli v získavaní kontroly nad rôznymi mestami a dedinami, opätovne ich však strácajú z dôvodu jednoznačnej prevahy vládnych síl.

Napriek oslabenej ekonomike, silnejúcim sankciám a rastúcej medzinárodnej izolácii má al-Asad v Sýrii očividne stále značnú podporu, predovšetkým v mestách Damask a Halab (Aleppo). Jeho hlavný spojenec Irán rovnako ostáva jeho výraznou oporou.

Organizácia Spojených národov odhaduje, že počas konfliktu v Sýrii zahynulo už viac než 8 000 ľudí, najmä civilistov, zatiaľ čo 230-tisíc ich ušlo pred násilnosťami zo svojich domovov vrátane 30-tisíc, ktorí našli útočisko v zahraničí. Správy o dianí v Sýrii je ťažké nezávisle overiť, pretože úrady neumožňujú vstup ľudskoprávnym skupinám ani novinárom.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Reakcia spoločnosti RAJO a.s. na článok z Aktualne.sk
<< predchádzajúci článok
Podtatranská hydina prepúšťa zamestnancov, odíde 250 ľudí