Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. novembra 2011

Taliansko musí urýchlene konať, tvrdí Iveta Radičová

Zdieľať
iveta radicova  BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) - Taliansko musí urýchlene spustiť konsolidačné opatrenia. Tvrdí to premiérka Iveta Radičová v reakcii na stredajší prudký nárast výnosov z talianskych dlhopisov. Prvým krokom je podľa nej vyriešenie politickej situácie, nasledovať by mali reformy, konsolidácia a aj diskusia o privatizácii.


"Som presvedčená, že Taliansko má vnútornú kapacitu na zvládnutie situácie, v ktorej sa momentálne ocitlo,“ povedala po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu. Skutočnosť, že je v silách Talianska samotného sa zo súčasnej situácie dostať, potvrdil aj štátny tajomník ministerstva financií Vladimír Tvaroška. "Taliansko nie je Grécko, Taliansko má veľké aktíva,“ konštatoval.


Úvahy o konci eurozóny sú predčasné

Podľa premiérky je dôležité, aby sa nepriaznivé postavenie Talianska na finančných trhoch vyriešilo v čo najkratšom čase. "Je nevyhnutné, aby situácia v Taliansku nemala dlhodobý ani strednodobý charakter, ale aby mala trvanie niekoľkých týždňov, maximálne dvoch-troch mesiacov,“ tvrdí Radičová. Úvahy o možnom konci eurozóny sú však zatiaľ podľa nej predčasné. "Nevidím dôvod konštatovať začiatok konca eurozóny,“ dodala.
Váhanie s opatreniami

Chybou Talianska, ktorou sa do súčasnej situácie dostalo, bolo podľa Radičovej práve váhanie s konsolidačnými opatreniami. "Chybou je neskoré spustenie reforiem a samozrejme aj konsolidácie verejných financií a aj diskusie o privatizácii. Veľmi rýchle naštartovanie týchto zmien je nevyhnutnosťou nielen pre Taliansko, ale aj pre ostatné štáty eurozóny,“ konštatovala premiérka.


Dohoda na úrovni EÚ


Radičová zároveň pripustila, že vývoj situácie v Taliansku si vyžiada ďalšie opatrenia na úrovni lídrov krajín Európskej únie. "Samozrejme, riešenia sú potrebné a dohoda na úrovni Európskej únie je potrebná tiež,“ dodala.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Taliansko znepokojilo Nemecko aj Veľkú Britániu (9. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Tohtoročná púť do Mekky bola úspešná, hodnotí saudský princ
<< predchádzajúci článok
Die Welt: Iveta Radičová je prvou obeťou eura