Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

20. februára 2011

Thaci bude vládnuť s miliardárom a menšinovými SrbmiÚradujúci kosovský premiér Hashim Thaci v sobotu uzavrel koaličnú dohodu so stranou miliardára Behgjeta Pacolliho ako aj s ...Zdieľať
volby v kosove Voľby v Kosove sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia.Foto: SITA/APPRIŠTINA 19. februára (WEBNOVINY) - Úradujúci kosovský premiér Hashim Thaci v sobotu uzavrel koaličnú dohodu so stranou miliardára Behgjeta Pacolliho ako aj s viacerými menšinovými hnutiami reprezentujúcimi etnické minority vrátane Srbov.


Thaci taj urobil po tom, ako ho v piatok dočasný prezident Jakup Krasniqi ako víťaza minuloročných volieb poveril zostavením vlády.

Všetko teraz nasvedčuje tomu, že nový kabinet bude zložený z premiérovej Demokratickej strany Kosova (PDK), Novej aliancie Kosova (AKR) vedenej údajne najbohatším Kosovčanom Pacollim a menšinových strán. PDK síce v 120-člennom parlamente disponuje najväčším počtom kresiel (34), AKR však získala vo voľbách len 8 mandátov a spolu s menšinovými hnutiami sa tak bude koalícia opierať len o tesnú väčšinu asi 65 hlasov.

Kosovo zažívalo minulý rok politickú krízu. Parlament vyslovil Thaciho kabinetu v novembri nedôveru po tom, ako poslanci Demokratickej ligy Kosova (LDK) vystúpili z vládnej koalície. Urobili tak po rozhodnutí ústavného súdu, ktorý sa uzniesol na tom, že vtedajší prezident Fatmir Sejdiu simultánnym vykonávaním funkcie hlavy štátu aj predsedu LDK porušuje ústavu. Dočasným prezidentom sa vtedy stal Krasniqi. Parlamentné voľby, ktoré sa konali v decembri, boli vôbec prvými od februára 2008, keď Kosovo vyhlásilo nezávislosť.

OBRAZOM: VOĽBY V KOSOVE

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
KĽDR asi pripravuje ďalší jadrový test
<< predchádzajúci článok
Košický kraj bude rokovať o rušení stredných škôl