Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

06. februára 2013

Tisíce ľudí podporili petíciu o financovaní školstvaViac ako 30-tisíc ľudí podporilo petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva, ktorú vlani spustili súkromné a ...Zdieľať
pred uradom vlady mavali aj skolsky Ilustračné foto: SITA/Diana ČernákováBRATISLAVA 6. februára (WEBNOVINY) – Viac ako 30-tisíc ľudí podporilo petíciu za spravodlivé, hospodárne a nediskriminačné financovanie slovenského školstva, ktorú vlani spustili súkromné a katolícke školy, ako aj stavovské a mimovládne organizácie.


Chcú vyzbierať 100-tisíc podpisov a vyzvať poslancov, aby zmenili podľa nich likvidačné školské zákony a dali ich do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami.

Šéfka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Saskia Repčíková dúfa, že potrebný počet podpisov sa im podarí získať do apríla až mája.

„V júni by sme mohli osloviť Národnú radu SR, aby sa zmenou zákonov v septembri zaoberala,“ dodala pre agentúru SITA.

Organizátori petície chcú v druhej polovici februára opäť oslovovať ľudí a snažiť sa získať podporu. „Máme dôkazy, že peniaze určené na záujmovú činnosť detí tam nejdú a máme konkrétne príklady, ako obce zneužívajú finančné prostriedky,“ dodala. Petičné hárky sú k dispozícii na súkromných, cirkevných aj verejných školách. Informácia o miestach, kde je možné petíciu podpísať, je aj na webovej stránke www.skolskapeticia.sk.


Mnohé centrá voľného času sa obávajú zániku

Organizátori petície namietajú proti novelám zákona o financovaní škôl a školských zariadení, ako aj zákona o odbornom vzdelávaní, ktoré parlament prijal minulý rok. Prvá novela zmenila financovanie centier voľného času. Po novom dostávajú peniaze na záujmové krúžky obce, kde má dieťa vo veku od päť do 15 rokov trvalý pobyt. Obce potom rozdeľujú peniaze na centrá voľného času.

Mnohé z nich už hlásia finančné problémy a obávajú sa zániku. Novela zákona o odbornom vzdelávaní zase posilnila právomoci samospráv, ktoré po novom môžu rozhodovať o počtoch tried v prvých ročníkoch stredných škôl. Týka sa to nielen škôl, ktorých sú zriaďovateľmi, ale aj súkromných a cirkevných škôl. Vyššie územné celky, ktoré sú zriaďovateľmi štátnych škôl, tak získajú dosah aj na konkurenčné súkromné a cirkevné.

Kritici zákonov žiadajú poslancov, aby dali novely školských zákonov do súladu s Ústavou SR a medzinárodnými dohovormi.


Rozdelenie peňazí chcú bez ohľadu na zriaďovateľa

Chcú, aby prijali zákony, ktoré zabezpečia pre všetkých zamestnancov v školstve adekvátne navýšenie miezd.

Ďalej chcú odstrániť zo školskej legislatívy ustanovenia, ktoré umožňujú odlišné zaobchádzanie s neverejnými školami a školskými zariadeniami v porovnaní s verejnými.

Ďalšou požiadavkou je, aby poslanci legislatívne zaviazali samosprávy miest a obcí povinnosťou rovnakým spôsobom, spravodlivo, transparentne a adresne financovať všetky školy a školské zariadenia bez ohľadu na zriaďovateľa. Petíciu podporili Asociácia súkromných škôl a školských zariadení, Združenie katolíckych škôl, Komora učiteľov, Nové školské odbory, Združenie občanov miest a obcí Slovenska, občianske združenie Nová voľba a rodičia z Iniciatívy rodičov za dobré školy. Podľa Repčíkovej sa k podpore už pridali aj ďalšie organizácie. 

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Školskí odborári spísali požiadavky, predložia ich vláde (30. 1. 2013)
 Za päť percent učitelia do štrajku nepôjdu (18. 1. 2013)
 Učitelia chcú štrajkovať počas maturít a monitoru (7. 1. 2013)
 Gymnazisti venovali ministrovi vianočný dar, staré učebnice (20. 12. 2012)
 Štafeta pokračuje, učitelia budú štrajkovať aj v stredu (19. 12. 2012)
 Štafetový štrajk pokračuje, učitelia zverejnili svoje platy (17. 12. 2012)
 Učitelia vytasili zbrane, možno budú bojkotovať vysvedčenia (11. 12. 2012)
 Úrad vlády opäť zažije štrajk, prídu učitelia z Púchova (10. 12. 2012)
 Štafetový štrajk pohltí Prešov i Žilinu, príde 2000 učiteľov (8. 12. 2012)
 Štrajkovú štafetu drží bratislavská škola na Mokrohájskej (7. 12. 2012)nasledujúci článok >>
Rožňava pre chrípku zatvorila všetky materské školy
<< predchádzajúci článok
Únosca malého chlapca z Alabamy mal v bunkri bomby

Tisíce ľudí podporili petíciu o financovaní školstva - diskusné fórum čitateľov