Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

05. marca 2013

Tisícky Bulharov sa modlili za upáleného demonštrantaTisícky Bulharov sa v pondelok zúčastnili na sviečkovej manifestácii za muža, ktorý sa nedávno podpálil na protest proti korupcii v krajine. Tridsaťšesťročný Plamen Goranov na následky ...Zdieľať
bulharsko SOFIA 5. marca (WEBNOVINY) - Tisícky Bulharov sa v pondelok zúčastnili na sviečkovej manifestácii za muža, ktorý sa nedávno podpálil na protest proti korupcii v krajine.


Tridsaťšesťročný Plamen Goranov na následky svojich početných poranení v nedeľu zomrel, ešte predtým sa však stihol stať symbolom tri týždne trvajúcich demonštrácií.

Goranov chcel svojím zúfalým činom upozorniť na údajne skorumpovaného starostu Varny Kirila Jordanova a prinútiť ho odstúpiť.

Vo Varne sa na pochode so sviečkami v pondelok večer zúčastnilo viac ako tisíc ľudí. Pri jeho vystavenej fotografii pred varnskou radnicou umiestňovali kvety a zapaľovali kahance. "Chceme pravdu o Plamenovi," písalo sa na jednom z odkazov. Sviečky za mŕtveho Bulhara zapaľovali aj v hlavnom meste Sofia, ale aj vo viacerých menších mestách po celej krajine.

Goranovo upálenie a demonštrácie v Sofii viedli k rezignácii vlády premiéra Bojka Borisova. Jordanov však odmietol odstúpiť dokonca aj po tom, čo mu premiérova strana GERB minulý týždeň stiahla svoju podporu. Bulharsko bolo aj cez víkend dejiskom pokračujúcich demonštrácií nespokojných obyvateľov, ktorých ešte v januári vyhnali do ulíc vysoké účty za elektrickú energiu.

Protesty následne prerástli do občianskych nepokojov namierených voči celkovej situácii v najchudobnejšej krajine EÚ. Prezident Rosen Plevneliev vo štvrtok oznámil, že predčasné voľby sa budú konať 12. mája. Ich cieľom je ukončiť politickú krízu, ktorá podkopala stabilitu krajiny.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ECB možno odíde z Trojky, môže ísť o konflikt záujmov
<< predchádzajúci článok
Američanov hnevajú opití diplomati, predlžujú rokovania