Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. februára 2006

TNSK chce, aby spor o obnove hradu rozhodol NS SRTRENČÍN 13. februára (WN/SITA) – Trenčiansky samosprávny kraj (TNSK) sa pre spor s pamiatkarmi opäť obráti na Najvyšší súd (NS) SR. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa TNSK Vlasta Henčelová, TNSK podá odvolanie na NS, ...Zdieľať

TRENČÍN 13. februára (WN/SITA) – Trenčiansky samosprávny kraj (TNSK) sa pre spor s pamiatkarmi opäť obráti na Najvyšší súd (NS) SR. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa TNSK Vlasta Henčelová, TNSK podá odvolanie na NS, pretože nesúhlasí z rozhodnutím Krajského súdu v Trenčíne, ktorý zamietol žalobu TNSK na rozhodnutie pamiatkarov. Tí nesúhlasili a nepovolili projekt rekonštrukcie a revitalizácie hradu, ktorý dal vypracovať na začiatku minulého roka TNSK a mal byť financovaný nórskym regiónom Trondelag. „Súd žalobu zamietol a podľa zástupcov TNSK sa nezaoberal vecnou stránkou žaloby,“ uviedla Henčelová. Rudolf Rejthar z Pamiatkového úradu v Bratislave uviedol, že krajský súd žalobu zamietol, pretože bola neopodstatnená. „Súd uznal žalobu ako neodôvodnenú, pretože naše stanovisko je štandardným oznámením, ktoré bolo v súlade s pamiatkovým zákonom aj správnym poriadkom,“ povedal Rejthar, podľa ktorého druhý historicky najvýznamnejší hrad na Slovensku chátra práve pre postoj TNSK.

„Predmetom súdneho sporu, ktorý sa konal na Krajskom súde v Trenčíne ôsmeho februára, bol nesúhlas TNSK s rozhodnutím pamiatkarov, ktorí povolili obnoviť iba dva projekty z pôvodného zámeru, a to najmenej ohrozené južné opevnenie a Ilešháziovské objekty nad Štefánikovou ulicou,“ uvádza hovorkyňa TNSK Henčelová. Rejthar hovorí, že nebola zabezpečená postupnosť pamiatkovej starostlivosti. „Postup, ktorý sme určili, schválila pamiatková rada. Postupy v projekte TNSK by boli proti základným princípom starostlivosti, keď TNSK má v projekte architektonicko-urbanistický zámer, ale doposiaľ neboli vykonané všetky výskumy.“ Rejthar zároveň dodal, že aj pamiatkari si vedia predstaviť využívanie Dolného hradu bez vyberania vstupného na komerčné účely, ako aj reprezentatívne priestory TNSK.

Najvyšší súd SR sa už sporom zaoberal, keď v decembri minulého roka rozhodol, že spor bude riešiť Krajský súd v Trenčíne. Stanovisko krajského súdu jeho hovorca Rastislav Vránka agentúre SITA prisľúbil najskôr v stredu.

FOTO:SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
ŠVPS aktualizuje opatrenia proti vtáčej chrípke priebežne
<< predchádzajúci článok
Smer-SD odmieta rokovať s Dzurindom o privatizácii