Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

28. júna 2020

Tri vesmírne agentúry sa spojili a vytvorili webstránku so zmenami na Zemi počas pandémieTri vesmírne agentúry predstavili webstránku, ktorá ukazuje ako opatrenia proti pandémii nového koronavírusu ovplyvnili svet. Projekt Earth Observing Dashboard (Panel pre pozorovanie Zeme, pozn. red.)Zdieľať
gettyimages 139087322 676x451 28.6.2020  - Tri vesmírne agentúry predstavili webstránku, ktorá ukazuje ako opatrenia proti pandémii nového koronavírusu ovplyvnili svet. Projekt Earth Observing Dashboard (Panel pre pozorovanie Zeme, pozn. red.) Európskej vesmírnej agentúry (ESA), amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a japonskej národnej vesmírnej agentúry JAXA využíva dáta zo 17 satelitov.

Vplyv aj na zber šparglePoužívatelia vďaka nemu môžu vidieť ako pandémia ovplyvnila znečistenie ovzdušia, osvetlenie nemocníc či dokonca zber špargle.

Dáta zatiaľ monitorujú 30 environmentálnych, 17 ekonomických a tri poľnohospodárske ukazovatele. V budúcnosti však agentúry plánujú dáta rozšíriť.

Satelitné údaje v niektorých oblastiach už ukazujú návrat k normálu.

Napríklad úrovne oxidu dusičitého, ktorý je ukazovateľom znečistenia ovzdušia z áut a priemyslu, v častiach Európy apríli v reakcii na reštriktívne opatrenia klesli o okolo 50 percent, uviedol riaditeľ ESA pre pozorovania Zeme Josef Aschbacher.

Znečistenie opäť narastá


Podobný pokles, len v inom období, zaznamenali aj v Spojených štátoch a Číne. V súčasnosti však podľa Aschbachera možno badať, že úrovne znečistenia ovzdušia zase stúpajú, pretože sa v Európe autá vrátili na cesty a priemysel znova začal s prevádzkou.

Podľa vedca Kena Jucksa z NASA teraz úrovne znečistenia ovzdušia klesajú v Južnej Amerike a možno pre návrat vírusu znova začnú klesať aj v Číne.

Ostatné dáta, ako napríklad o uzemnených lietadlách, nenaznačujú taký skorý návrat.

Earth Observing Dashboard je dostupný na webstránke eodashboard.org.


Zdroj: Webnoviny.sk - Tri vesmírne agentúry sa spojili a vytvorili webstránku so zmenami na Zemi počas pandémie © SITA Všetky práva vyhradené.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V Austrálii vznikne nový národný park, v oblasti žijú desiatky ohrozených druhov zvierat
<< predchádzajúci článok
Tvorcovia seriálu Simpsonovci ohlásili zmeny, bieli herci už nebudú dabovať postavy inej farby pleti

Tri vesmírne agentúry sa spojili a vytvorili webstránku so zmenami na Zemi počas pandémie - diskusné fórum čitateľov