29. decembra 2007

Triumf Bauera, Bajčičák sedemnásty

Aj v sobotňajších pretekoch na 15 km voľnou technikou na 2. ročníku Tour de Ski - vrcholného svetového podujatia aktuálnej sezóny v behu na lyžiach - sa v Novom Meste na Morave rovnako ako v ...

NOVÉ MESTO NA MORAVE 29. decembra (SITA) - Aj v sobotňajších pretekoch na 15 km voľnou technikou na 2. ročníku Tour de Ski - vrcholného svetového podujatia aktuálnej sezóny v behu na lyžiach - sa v Novom Meste na Morave rovnako ako v piatkovom prológu stal medzi mužmi domáci Čech Lukáš Bauer. Výborný výkon so smoliarskym záverom predviedol Slovák Martin Bajčičák, ktorý sa zo 40. pozície na štarte posunul na konečné 17. miesto, keď až cieľová fotografia rozhodla, že vo finiši prehral s Talianom Pietrom Pillerom Cottrerom. Ten skončil na 16. priečke. Tridsaťročný Bauer hnaný tisíckami fanúšikov okolo celej trate predviedol skvelý beh. Na základe výsledkov z piatkového prológu štartoval so šesťsekundovým náskokom pred Axelom Teichmannom z Nemecka, o ďalších sedem sekúnd sa vydal na trať Nór Odd-Björn Hjelmeset. Už v polovici trate však Bauer mal na prvej pozícii vyše 40-sekundový náskok, za ním išla veľká skupina, v ktorej bol aj Slovák Martin Bajčičák. Český reprezentant svoj náskok pred celým štartovým poľom neustále zvyšoval na takmer minútu. Až v závere svoje tempo zvoľnil, jeho prenasledovatelia, naopak, snahu zlikvidovať jeho náskok vystupňovali. V dramatickom finiši veľkej skupiny sa najlepšie zorientoval Švéd Marcus Hellner, ktorý za víťazom zaostal o 47 s, tretí skončil jeho krajan Anders Södergren. Martin Bajčičák bol napokon sedemnásty. O jeho umiestnení rozhodovala cieľová fotografia, podľa ktorej ho na cieľovej páske o niekoľko centimetrov zdolal Talian Pietro Piller Cottrer. O umiestnení Ivana Bátoryho rovnako rozhodoval rozbor cieľovej fotografie. Najskôr arbitri rozhodli, že spoločne so švédskym lyžiarom Mathiasom Fredrikssonom obsadili 32. miesto, neskôr svoj verdikt upravili. Rovnako ako v Bajčičákovom prípade aj Bátory prehral a v konečnej výsledkovej listine figuruje na 33. priečke. Tretí slovenský reprezentant Michal Malák finišoval v 75-člennom štartovom poli na 66. pozícii. Rovnaké poradie, aké bolo v cieli sobotňajšej etapy, je aj v celkovej klasifikácii TdS. Výsledky - muži - 15 km voľnou technikou s hendikepovým štartom: 1. Lukáš Bauer (ČR) 34:53,5 min, 2. Marcus Hellner (Švéd.) +47,0 s, 3. Anders Södergren +47,9, 4. Maxim Vylegžanin (Rus.) +48,0, 5. Simen Östensen (Nór.) +48,9, 6. Valerio Checchi (Tal.) +49,2, 7. Rene Sommerfeldt (Nem.) +49,7, 8. Jens Arne Svartedal (Nór.) +49,8, 9. Martin Koukal (ČR) +51,7, 10. Emmanuel Jonnier (Fr.) +52,3, ... 17. Martin Bajčičák +55,4, 33. Ivan Bátory +1:32,6, 66. Michal Malák (všetci SR) +4:16,4. SITA