Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

12. februára 2019

Trump je ochotný posunúť termín pre obchodnú dohodu s ČínouNa archívnej snímke americký prezident Donald Trump (vpravo) a juhokórejský prezident Mun Če-in podpisujú bilaterálnu dohodu o voľnom obchode v New Yorku v pondelok 24. septembra 2018.Zdieľať
Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump (vpravo) a juhokórejský prezident Mun Če-in podpisujú bilaterálnu dohodu o voľnom obchode v New Yorku v pondelok 24. septembra 2018. Foto: TASR/AP
Washington 12. februára (TASR) - Americký prezident Donald Trump v utorok povedal, že bude uvažovať o predĺžení termínu na obchodné rokovania medzi USA a Čínou, ak sa obe strany čoskoro nedohodnú.


Washington a Peking sa dohodli na dočasnom prímerí v obchodnej vojne. Sľúbili, že v rámci neho až do 1. marca nezvýšia clá ani neuvalia nové. Trump požaduje podľa vlastných slov komplexnú obchodnú dohodu.

Trump v utorok zmiernil svoj postoj a povedal, že je ochotný posunúť termín na dosiahnutie dohody. Zároveň dodal, že by bol radšej, keby ho nemusel posúvať. Čína podľa amerického prezidenta "veľmi chce dosiahnuť dohodu".

Americká delegácia na čele s ministrom financií Stevenom Mnuchinom je v Pekingu, kde sa koná ďalšie kolo rokovaní o obchode.

USA kritizujú Čínu za štátnu podporu domácich firiem, nútené transfery technológií, porušovanie práv duševného vlastníctva a ďalšie neférové praktiky. Jedným z cieľov Washingtonu je tiež zníženie obrovského deficitu bilancie obchodu s Čínou.

Trump v utorok povedal, že nie je spokojný s dohodou týkajúcou sa problému imigrácie, ktorú dosiahli zástupcovia republikánov a demokratov v Kongrese a ktorá by mala zabrániť ďalšiemu uzavretiu (shutdownu) federálnych úradov. Dodal, že ešte nevie, či ju podporí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zatkli členov gangu, ktorý vykrádal kamióny vo viacerých krajinách
<< predchádzajúci článok
EÚ má núdzový scenár pre železničné spoje s Britániou

Trump je ochotný posunúť termín pre obchodnú dohodu s Čínou - diskusné fórum čitateľov