Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

06. novembra 2007

Únia dala Srbsku zelenúEurópska komisia (EK) v utorok oznámila, že Belehrad uskutočnil adekvátne úsilie v spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), čo bolo základnou podmienkou pre ...Zdieľať

BRUSEL 6. novembra (WEBNOVINY) - Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že Belehrad uskutočnil adekvátne úsilie v spolupráci s Medzinárodným trestným tribunálom pre bývalú Juhosláviu (ICTY), čo bolo základnou podmienkou pre podpis prvej dohody o zblížení medzi EÚ a Srbskom.

"Rozhodol som sa zajtra v Bruseli podpísať Stabilizačnú a asociačnú dohodu (SAA) so Srbskom," povedal eurokomisár pre rozšírenie Olli Rehn potom, ako komisia zverejnila výročnú správu o pokroku vzťahov medzi EÚ a Srbskom. Rehn dodal, že tento krok sa rozhodol urobiť po rokovaniach s hlavnou žalobkyňou ICTY Carlou Del Ponteovou, podľa ktorej v Srbsku existuje politická vôľa na zadržanie vojnových zločincov a ich odovzdanie ICTY.

Del Ponteová sa v septembri počas návštevy Belehradu stretla so srbským prezidentom Borisom Tadičom, srbským premiérom Vojislavom Koštunicom a ministrom Rasimom Ljajičom, ktorý má na starosti vzťahy s ICTY. Septembrová návšteva žalobkyne bola vzhľadom k srbskej ambícii dosiahnuť členstvo v EÚ kľúčová. Pátranie Srbska po vojnových zločincoch a ich dolapenie bolo hlavnou podmienkou, ktorá stála Srbsku v ceste k teoretickému členstvu v EÚ. Jedinou prekážkou k podpisu SAA s EÚ bola správa žalobkyne, ktorú na základe svojich zistení v Belehrade predložila Bruselu.

SAA je základným krokom pre túto balkánsku krajinu, aby sa pripojila k 27-člennému bloku a ešte pred dosiahnutím oficiálneho štatútu kandidáta na členstvo v EÚ jej prinesie možnosť využívať ekonomické a obchodné výhody.

SITA/AFP/AP© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pojednávanie s úplatným policajtom z Michaloviec pokračuje
<< predchádzajúci článok
Krvný tlak sa ťažšie kontroluje v zime ako v lete

Únia dala Srbsku zelenú - diskusné fórum čitateľov