Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

04. júla 2007

Útok v Glasgowe mal byť samovražednýNeúspešný útok na terminál letiska v Glasgowe mal byť samovražedným útokom. Britská polícia totiž našla rozlúčkový odkaz od dvoch mužov, ktorí v sobotu vrazili výbušninami naloženým ...Zdieľať

BRATISLAVA 4. júla (WEBNOVINY) - Neúspešný útok na terminál letiska v Glasgowe mal byť samovražedným útokom. Britská polícia totiž našla rozlúčkový odkaz od dvoch mužov, ktorí v sobotu vrazili výbušninami naloženým džípom do steny terminálu. Televíznej stanici CNN to povedal zdroj blízky vyšetrovaniu nevydarených útokov v Londýne a Glasgowe. Vyšetrovatelia sú tiež podľa zdroja presvedčení, že táto dvojica zaparkovala aj dva automobily v centre Londýna, ktoré však napokon nevybuchli. "Polícia nepovedala, kde našla odkazy, ich obsah však naznačuje, že muži chceli vozidlo odpáliť, kým boli vnútri," povedal zdroj. Zatiaľ nie je jasné, či pokus o útok v Glasgowe, ktorý sa stal 14 hodín po objavení prvého auta v Londýne, bol reakciou na neúspech plánovaných útokov v hlavnom meste.

Jeden z neúspešných útočníkov je 27-ročný iracký lekár Bilál Abdallá, ktorý je v policajnej väzbe s ďalšími šiestimi podozrivými. Druhého útočníka identifikovali ako Chálida Ahmeda, libanonského lekára. Ahmed utrpel ťažké popáleniny a momentálne sa nachádza v kritickom stave v nemocnici. Všetci ôsmi podozriví sú zo zdravotníckeho prostredia, polícia však ich mená ani presnú profesiu nezverejnila.

Britské médiá tvrdia, že o niektorých podozrivých sa už zaujímala britská tajná služba MI5. Väčšina z nich pochádza z Blízkeho východu a niektorí majú údajne väzby na al-Kájdu.

SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pred lesným požiarom v Španielsku evakuovali vyše 3000 ľudí
<< predchádzajúci článok
Cestná bomba zabila v Afganistane 6 vojakov NATO a tlmočníka