14. septembra 2010

Utorkové stretnutia 4. kola Slovnaft extraligy

Marek Slovák z HK Nitra (vľavo) pri pokuse prekonať brankára Júliusa Hudáčeka z HC Košice (vpravo) počas 4. kola hokejovej Extraligy medzi HK Nitra - HC Košice Foto: SITA/Martin Havran BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) - ...

bez nazvu Marek Slovák z HK Nitra (vľavo) pri pokuse prekonať brankára Júliusa Hudáčeka z HC Košice (vpravo) počas 4. kola hokejovej Extraligy medzi HK Nitra - HC Košice

BRATISLAVA 14. septembra (WEBNOVINY) - Hokej - Slovnaft extraliga 2010/2011 - 4. kolo základnej časti:

HKm Zvolen - HC Slovan Bratislava 4:0 (0:0, 1:0, 3:0)
Gól: 38. P. Pucher (Michal Chovan), 45. Kovář (Marek Haščák, Juraj Faith), 48. Hranáč (Juraj Faith, T. Bokroš), 56. Juraj Faith (Kovář, T. Bokroš)
Vylúčení: 2:8 na 2 min, navyše: 58. Leskovjanský (Zvolen) na 5+DKZ za pichanie, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: D. Konc - Stano, Štefik, 2401 divákov

Zvolen: Škrečko - L. Čierny, Juraško, T. Bokroš, Hranáč, J. Valach, Hraško, Vosátko, Ďaloga - P. Barinka, P. Pucher, Michal Chovan - Kovář, Marek Haščák, Juraj Faith - V. Baláž, Otčenáš, Škoda - Leskovjanský, M. Jurík, L. Jurík
Slovan: Konrád - J. Kováčik, Bohunický, Štajnoch, Frühauf, Jendek, Turunen - Vaic, Hujsa, Demel - Róbert Huna, Kapuš, Richard Huna - Bakoš, D. Skokan, A. Nedorost

Úvod zápasu patril hosťujúcemu tím, ktorý mal aktivitu na hokejkách, ale nevedel sa gólovo presadiť. V dobrej šanci sa ocitol v 6. min Vaic, ale brankára Škrečka neprekonal. Až v polovici prvej dvadsaťminútovky Zvolen ožil, vyrovnal hru, nevyužil však presilovku. Kontrovať mohol na opačnej strane Róbert Huna v 19. min, keď strieľal z medzikružia. Zvolenčania mohli otvoriť skóre v 20. min, no L. Čierny trafil v presilovke puk do žŕdky.

Po prestávke sa Zvolenčania opäť nevedeli presadiť v početnej výhode. Skúšali to Michal Chovan aj L. Čierny. V 29. min v prečíslení Vosátko hľadal Leskovjanského pred odkrytou bránkou Slovana, ale zvolenský útočník netrafil puk. Hostia hrali prvú presilovku až v druhej polovici zápasu a domáci Otčenáš takmer tečoval puk do odkrytej časti vlastnej svätyne. Gólu sa napokon diváci dočkali v 38. min, keď si do medzikružia nakorčuľoval Chovan a jeho strelu Pucher tečoval za chrbát Konráda.

V tretej tretine už jasne dominoval Zvolen, keď sa výraznejšie presadil strelecky. Najprv však Slovan mohol vyrovnať, ale po prihrávke Vaica, Hujsa netrafil puk pred odkrytou zvolenskou bránkou. V 45. min sa opäť tešili domáci, keď sa Kovář v strednom pásme dostal k puku, prešiel cez modrú a z pravej strany tvrdo zakončil - 2:0. V 48. min sa Zvolen presadil v presilovke piatich proti trom, už po 12 sekundách vystrelil od modrej čiary Hranáč a domáci išli do trojgólového vedenia. Potom sa začal hrať otvorený hokej, ale pribudlo aj tvrdosti. Zranil sa Ďaloga v súboji s Nedorostom. Zvolenčania opäť vyťažili z presilovky piatich proti trom, tentoraz v 56. min sa už po 10 sekundách skončila gólom excelentná akcia po osi Bokroš - Kovář Juraj Faith. V závere sa porúčal z ľadu s vyšším trestom domáci Leskovjanský za faul na Frühaufa, no hostia v presilovke

Hlasy:
Ernest Bokroš (tréner Zvolena): "V prvom rade by som sa rád poďakoval divákom, ktorí nám vytvorili dobrú kulisu. Musím hráčov pochváliť, pretože sme podali oduševnený výkon. Myslím si, že nasadenie hráčov bolo od prvej až do poslednej minúty. Dnes nám vyšli presilovky, ktoré rozhodli o našom víťazstve. Samozrejme, Slovan hral veľmi dobre a disciplinovane, držal sa veľmi dobre. My sme stavilii na tlak, ktorý potom vyústil v nejakú chybičku. Oni ju spravili a my sme ju využili. Trpezlivosť a organizácia hry nám dnes zabezpečila tri body."
Pavel Hynek (tréner Slovana): "Gratulujem domácim k víťazstvu. Myslím si, že sme prvú tretinu odohrali solídne. Niekoľkokrát sme dokázali súpera prečísliť. V druhej tretine nás súper začal dostávať pod tlak, boli tam nejaké presilovky. V tretej tretine, keď sme sa snažili otvoriť hru, sme po hrubej chybe v strednom pásme inkasovali druhý gól, ktorý toto stretnutie zlomil. Tretí aj štvrtý gól sme dostali v oslabení. Fauly boli samozrejme zbytočné, musíme na tom popracovať."

MHC Mountfield Martin - HC'05 Banská Bystrica 1:4 (0:2, 0:1, 1:1)
Góly: 51. I. Ďatelinka (Jabrocký, Uram) - 1. Rumpel (Češík), 1. Tománek (Kolba, M. Hudec), 40. Hudec (Šechný), 53. Tománek (trest. strieľanie)
vylúčení na 2 min: 7:10, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:1, rozhodovali: P. Grečko – T. Orolín, Snášel, 2 000 divákov

Martin: Dzubina – Drgoň, P. Klepáč, Štrach, Hriňa, I. Ďatelinka, A. Novotný, L. Matejka, Velebný – Uram, M. Beran, Jabrocký – Appel, Mokrejš, Trokan – Themár, Markovič, Galamboš – Mikula, M. Gálik, Zeliska
Banská Bystrica: Šimonovič – Vizváry, Vantroba, Kolba, Bambúch, Cebák, Cuník, Kubka, Biro – Rumpel, Češík, Kútny – Tománek, Hudec, Sýkora – Bezák, Šechný, Macejka – Vartovník, Paľov, Hamrák

Hostia mali raketový štart do zápasu, skóre otvorili už 33. sekunde z prvého protiútoku, keď Rumpel strelou medzi Dzubinove betóny využil chybu domácich. Otrasení a ospalí Turčania inkasovali o 13 sekúnd aj druhý gól, nikým nekrytý Tománek namieril presne z medzikružia – 0:2. Na banskobystrickú nevídanú efektivitu v prvej minúte zápasu, dve strely na bránku a dva góly, zareagoval rozčúlený martinský tréner Pénzeš tým, že si zobral oddychový čas, pri ktorom si nebral servítku pred ústa. Martinčania sa po trénerovej "hubovej polievke" prebrali, ale ich hre chýbala ľahkosť z predošlých dvoch domácich zápasov. Prejavilo sa to najmä v presilovkách, v ktorých nenašli recept na pozornú obranu baranov. Hostia hrali umne zozadu a čakali na rýchle protiútoky do odkrytej defenzívy MHC. V 13. min z takejto situácie zazvonila po strele Sýkoru horná žŕdka. Tri minúty po tom sa Vartovník ocitol sám pred Dzubinom a vyslal signál domácim, že aj oni musia myslieť na zadné dvierka. Na konci prvej tretiny bolo rušno na opačnej strane, ale Beran ani Jabrocký nepretlačili puk do Šimonovičovej siete.

Hokejisti spod Urpína povzbudení dvojgólovým náskokom boli aj na začiatku druhej tretiny lepším mužstvom. Svoje vedenie mohli zvýšiť pri prečíslení Rumpela s Češíkom, ktoré však vyriešil obranca Drgoň. Martinčania sa nevedeli dostať do správneho tempa, na ich hokejkách chýbal pokoj, čo sa negatívne prejavilo v koncovke. V 26. min mali dve šance na kontaktný gól, ale najskôr Hriňa zbytočne otáľal so strelou a potom sa zoči-voči Šimonovičovi nepresadil Mikula. Domáci sa naďalej trápili, nedokázali súperovi vnútiť svoj štýl hry a prebrať k životu ich mohol len strelený gól. Ten však padol na opačnej strane. Pri banskobystrickej presilovke trafil 21 sekúnd pred druhým klaksónom do čierneho Hudec. Gól do šatne nasmeroval ´stašovcov´ za nečakaným víťazstvom.

Na začiatku tretej tretiny vyskúšali Dzubinovu pozornosť Kútny a Kubka, ale domáci gólman sa nenechal prekvapiť. Zdalo sa, že ´pénzešovci´už nemajú dostatok psychických ani fyzických síl, aby zdramatizovali duel. Hráči Martina, ktorí ako jediní v extralige absolvovali za osem dní až päť zápasov, sa však zvýšenou bojovnosťou ešte pokúsili o zázrak. V 51. min domáci využili presilovku o dvoch hráčov po strele Ďatelinku od modrej – 1:3. Potom hral Martin ďalšiu dvojnásobnú presilovku, ale tentoraz už neuspel. Naopak, v 53. min Turčania pykali, keď mali ešte početnú výhodu o jedného hráča. Vtedy Novotný urobil chybu na modrej, čo využil Tománek, ktorého v poslednej chvíli fauloval Ďatelinka. Nasledovalo trestné strieľanie a Tománek prekabátil Dzubinu, čím pečatil výsledok na konečných 1:4 z pohľadu MHC.

Hlasy:
Július Pénzeš (tréner Martina): "Svojou nepripravenosťou sme súperovi v úvode poskytli obrovskú výhodu. Urazili sme šťastenu, čo sa nám v ďalšom vývoji nevyplatilo. V druhej tretine sme si vytvorili tlak, mali sme šance, ale naopak sme inkasovali tretí gól. Potom sme síce skórovali aj my, ale hostia nám dali ešte jeden gól a vyhrali zaslúžene.“
Milan Staš (tréner B. Bystrice): "Mali sme fantastický úvod, čo nám dosť pomohlo. Po našom druhom góle sme zahustili stredné pásmo. Keď sme dali tretí gól, zdalo sa, že je Martin na kolenách, ale potom domáci ešte znížili. Našťastie, záverečnú bodku sme mali my a doviedli zápas do víťazného konca.

HK Poprad - MsHK DOXXbet Žilina 0:4 (0:1, 0:2, 0:1)
Góly: 1. Klouda (M. Kokavec, J. Kopecký), 25. Nádašdi (J. Kopecký), 38. Kopecký (Kokavec, Klouda), 50. Palovčík (T. Petruška)
Vylúčení: 8:9 na 2 min., navyše Kasík (Poprad) na 10 min za nešportové správanie, presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Lauff - Tornay, Gajan, 3005 divákov

Poprad: Melicherčík - Kledrowetz, R. Suchý, Jasečko, J. Brejčák, D. Brejčák, Kasík, Dubaj, Rapáč - Škovira, A. Kroták, Kmiť - Lundberg, Rataj, Lapšanský - Drotár, Mlynarovič, Paločko - Rapáč, Troliga, P. Svitana - Mašlonka
Žilina: Lipovský - Kolarz, Nádašdi, Milovanovič, Dlouhý, Pozník, Rúfus, Krčula, Ďurkech - J. Kopecký, Klouda, M. Kokavec - T. Petruška, Palovčík, Stupka - Kubiš, Valášek, Smotrila - Šeliga, Linet, Jarab

Pod Tatrami sa diváci nestihli ani poriadne usadiť a domáci už prehrávali. Žilinčanov dostal do vedenia Klouda už v 14. sekunde. Popradčania zavelili do útoku, šance si postupne vypracovali Lapšanský, Rapáč či Kroták, no ani jeden puk neskončil za Lipovským. Vlci dobre korčuľovali, no do problémov sa dostávali sami svojou nedisciplinovanosťou. Našťastie pre hostí bol však Poprad v početných výhodách úplne bezzubý.

V druhom dejstve domáci pridali na obrátkach a na Lipovského sa valil jeden útok za druhým. V 25. minúte sa pred neho preštrikoval mladý Paločko, v koncovke bol však nepresný. Žilinčania vyťažili z minima maximum, keď im v 25. minúte stačilo len desať sekúnd presilovky, aby Nádašdi zvýšil na 2:0. Aj keď sa kamzíci snažili, doplácali stále na streleckú nemohúcnosť, ktorá ich sprevádza v úvode sezóny. Hostia boli lepší v osobných súbojoch a dôsledne vykrývali svoje obranné pásmo, čím nepúšťali Poprad k súvislejším akciám. V 38. minúte hostia zasadili tretí úder, keď šikovnú kombináciu v presilovke zakončil po odrazenom puku do prázdnej bránky Kopecký. Hoci sa domáci snažili zvrátiť zápas aj v záverečnej časti, zväzovala ich nervozita.

Posledné nádeje Podtatrancov navyše definitívne pochoval štvrtým gólom v 50. min Palovčík. Záver strenutia, v ktorom hostia kontrolovali hru, spestrilo už len niekoľko menších šarvátok a takmer dvojminútová presilovka domácich o dvoch hráčov, ktorá len podčiarkla ich strelecké trápenie.

Hlasy:
Ján Jaško (tréner Popradu): "Prvý gól nás akoby zarezal. Mužstvo zostalo v prvej tretine vlažné a nedarilo sa nám prebrať zo streleckej letargie. Snahu najmä v druhej a tretej tretine nám nemožno uprieť, no chýbal kúsok šťastia. V presilovkách nám dal súper lekciu z efektivity. Mužstvo, ktoré v takýchto zápasoch nedokáže využiť presilovku, nemôže pomýšľať na víťazstvo."
Anton Tomko (tréner Žiliny): "Je to paradox, že v predchádzajúcom stretnutí sme dostali šesť gólov a dnes žiaden, veľmi sa z toho tešíme. V dnešnom zápase sme podali perfektný kolektívny výkon počnúc brankárom končiac posledným hráčom. Snažili sme sa počas celého duelu hrať aktívne a útočne. Chlapcov chválim za bojovný výkon až do záverečného "

HK Nitra - HC Košice 2:4 (2:1, 0:3, 0:0)
Góly: 10. G. Saliji (Michal Novák), 16. Kováčik (Čaládi, Špelda) - 20. Tomík (S. Gron, J. Tabaček), 25. S. Gron (Grman), 25. Andrašovský (Kristek, Marcel Haščák), 40. Kristek (Marcel Haščák, Grman)
Vylúčení: 3:4 na 2 min, navyše: S. Saliji (Nitra) a Tomík (Košice) na 10 min za nešp. správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: P. Jonák - Návratek, J. Tvrdoň, 2426 divákov

Nitra: Fikrt - Špelda, Michal Novák, Rais, Fabian, Bučka, Polák, Hrudík, Kmeč - H. Ručkay, T. Chrenko, S. Saliji - M. Štefanka, D. Moravec, Spilar - E. Čaládi, M. Kováčik, M. Slovák - Románek, Uhnák, G. Saliji
Košice: J. Hudáček - Homer, J. Tabaček, M. Grman, M. Šterbák, Šeda, Deyl, Huba, Hričina - Vorel, Jenčík, Michel Miklík - P. Bartoš, S. Gron, Tomík - Andrašovský, Kristek, Marcel Haščák - Pašek, Martin Frolík, Kriška

Domáci začali pred dobrou kulisou aktívne. Ich úvodné strely ešte Hudáček v košickej bránke zlikvidoval, no polovici prvej časti už lovil puk zo siete. Garip Saliji si dôrazne nakorčuľoval na odrazený puk a zblízka otvoril skóre - 1:0. Tlak domácich pokračoval a hoci sa im presilovky príliš nedarili, udreli pri plnom počte hráčov na ľade. Nitriansky kapitán Kováčik v 16. minúte uplatnil svoj dôraz a na dvakrát prekonal Hudáčka. Hosťom sa ešte do prvej prestávky podarilo znížiť. V 20. minúte zakončil Tomík rýchle prečíslenie šikovnou strelou, na ktorú Fikrt v domácej bránke nemal nárok.

V prostrednej perióde sa obraz hry zmenil. Aktívnejší boli Košičania, ktorí hneď v úvode pridali dva rýchle góly. Najskôr sa v 25. minúte v presilovke zblízka presadil Gron a už o 24 sekúnd neskôr Andrašovský efektne využil dobrú prihrávku Haščáka. V 39. minúte vyvinuli domáci veľký tlak na Hudáčkovu bránku, no v najväčšej šanci Nitry Slovák na dvakrát ležiaceho gólmana neprehodil. O niekoľko sekúnd však udrelo na opačnej strane. V 40. min naznačil strelu Grman, prudkou prihrávkou posunul puk voľnému Kristekovi, ktorý z ostrého uhla prestrelil Fikrta.

V tretej tretine bola očividná snaha domácich o vyrovnanie, no Košičania svoj náskok úspešne ubránili. Nič na tom nezmenila ani záverečná hra domácich bez brankára. Nitra si v druhom domácom zápase pripísala druhú prehru.

Hlasy:
Róbert Pukalovič (tréner Nitry): "Bola to pre nás vysoká škola hokeja, tá najťažšia lekcia. Sami sme zistili, ako rýchlo sa dá prehrať zápas.
Napriek tomu, že Košice otočili vývoj, mali sme šancu na vyrovnanie. Hokej je však taký. Veľmi podstatný moment bol prvý gól súpera, ktorý jeho hráčov naštartoval. S tak kvalitným súperom sa nedá vypnúť ani na dve minúty, nieto na päť. Na adresu hráčov však vyslovujem absolutórium, dnes siahli na dno svojich síl."
Rostislav Čada (tréner Košíc): "Nepodaril sa nám prvotný zámer odohrať prvú tretinu bez inkasovaného gólu. Veľmi nám pomohol gól zo záveru prvej časti, ktorý nás naštartoval a prakticky privodil zvrat. Stopercentne sme využili šance z úvodu druhej časti. V poslednej časti sme potom nepripustili zdramatizovanie a udržali výsledok."

Dukla Trenčín - HK 36 Skalica 2:3 po samost. nájazdoch (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 33. Tybor (M. Filo, T. Klíma), 45. Melichárek (Kollár, Martin Chovan) - 32. R. Školiak (trest. strieľanie), 38. Šátek (Jass, Zálešák), rozhodujúci samost. nájazd Kutálek
Vylúčení: 5:7 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:1, rozhodovali: J. Konc - Šefčík, Výleta, 1880 divákov

Trenčín: Murín - Martin Hlavačka, Martin Chovan, Turoň, Trefný, Hruška, Fatyka - Pardavý, Kollár, Melichárek - Paroulek, Jánoš, Vala - Tybor, T. Klíma, Koložváry - Ružička, P. Kopecký, M. Filo
Skalica: Lakosil - Jass, Gründling, I. Jankovič, Kloz, Jaborník, Kumstát, Gula, Magušin - Kutálek, F. Novák, Šátek - Zálešák, R. Školiak, T. Višňovský - Lušňák, Prokop, R. Jarolín - Štepán, Mikušovič, J. Jurík

V úvodnej časti sa dlho nič zaujímavé nedialo, na oboch stranách chýbali väčšie šance. V závere tretiny však domáci hrali presilovku a pred súperovou bránkou roztočili poriadny kolotoč, pričom Lakosila zasypali spŕškou striel. Trenčiansky tlak na chvíľu pokračoval aj po prvej prestávke, v 22. min tečovanú strelu Parouleka brankár Lakosil zachytil v poslednej chvíli pred odkrytou svätyňou.

Potom však opraty zápasu prevzali do rúk hostia, ktorí aj s pomocou presiloviek pritlačili domácich. V 26. min Zálešák zblízka trafil len do žŕdky, ale v 32. min už R. Školiak z trestného strieľania prekabátil Murína a otvoril skóre. Trenčín však vzdoroval a už o necelé 2 minúty Tybor vyrovnal. V 38. min však Jassom nahodený puk od modrej počas oslabenia tečoval jeden z domácich hráčov priamo do horného rohu vlastnej bránky (1:2) a onedlho rozhodca neuznal Skaličanom gól, pretože ho dosiahli do bránky úmyselne posunutej trenčianskym zadákom.

Na začiatku tretej tretiny bolo opäť vyrovnané, keď sa puk odrazil k osamotenému Melichárkovi, ktorý spomedzi kruhov nekompromisne už po 6 sekundách využil presilovú hru. O víťazstvo sa tuho a v plnom nasadení bojovalo z oboch strán až do konca. V záverečnej fáze riadneho hracieho času Trenčín nezužitkoval výhodu presilovej hry, takže sa muselo predlžovať. Domáci mali k dispozícii ďalšiu početnú výhodu, ktorú znova premárnili, preto zápas vyústil až do nájazdov. V tých boli úspešnejší hosťujúci Školiak s Kutálek, pričom za domácich skóroval len Pardavý.

Hlasy:
Dušan Gregor (tréner Trenčína): "V prvej tretine sme boli lepším mužstvo a mali sme herne navrch, ale nepochopiteľne sme znova už niekoľkokrát za sebou nezvládli druhú tretinu, v ktorej nám chýbal najmä pohyb a ľahkosť v hre. Trochu sa to síce zlepšilo v poslednej tretine, ale na víťazstvo to už nestačilo. V našej hre je momentálne veľký kŕč a hráčom, ktorí by mali mužstvo ťahať, sa tozatiaľ nedarí."
Peter Oremus (tréner Skalice): "Veľmi sa tešíme víťazstvu, pretože už sme zisk bodov potrebovali ako soľ. Urobili sme kus dobrej roboty a verím, že tento úspech nás naštartuje do ďalších zápasov a body nám budú pribúdať."