Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

24. júna 2009

V Bulharsku zatkli hľadaného kosovského expremiéraBývalého kosovského premiéra Agima Çekua, po ktorom Srbsko vyhlásilo pátranie na základe obvinení z vojnových zločinov, v utorok zatkli v Bulharsku. Tlačovú agentúru AFP o tom informovala hovorkyňa ...Zdieľať
SOFIA 24. júna (WEBNOVINY) - Bývalého kosovského premiéra Agima Çekua, po ktorom Srbsko vyhlásilo pátranie na základe obvinení z vojnových zločinov, v utorok zatkli v Bulharsku. Tlačovú agentúru AFP o tom informovala hovorkyňa tamojšieho ministerstva vnútra Diana Jankulovová. Çekua podľa nej zatkli pri vstupe na bulharské územie v oblasti Geševo po tom, ako dostali takzvané červené avízo od Interpolu.


Çeku je hľadaný pre zločiny, ktoré údajne spáchal počas kosovskej vojny v rokoch 1998 a 1999, keď bol veliteľom povstaleckej Kosovskej oslobodzovacej armády. Po tom, ako ho začiatkom mája na žiadosť Interpolu vyhostili z Kolumbie, obvinil Srbsko, že zneužíva svoje členstvo v medzinárodnej policajnej organizácii. "Myslím si, že je načase, aby sa Interpol vážne zaoberal touto otázkou a odkázal Srbsku, že už stačilo," vyhlásil pred novinármi v kosovskej Prištine. Kosovský minister vnútra Zenun Pajaziti predtým zaslal Interpolu a jeho členským štátom list, v ktorom ich žiada, aby sa takéto prípady v budúcnosti neopakovali. Ako tvrdí, Srbsko "nemá žiadnu jurisdikciu nad Kosovskou republikou a jej občanmi". Çeku mal problémy so zatykačom Interpolu už v roku 2006, keď ho zadržali v Slovinsku a Maďarsku.

Kosovo, ktoré vo februári 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť, nie je členom Interpolu. Organizácia bojujúca proti medzinárodnému zločinu však má svoju kanceláriu aj v Prištine.

SITA/AFP

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Ahmadínedžádov protikandidát Rezáí, stiahol sťažnosti k voľbám
<< predchádzajúci článok
RÚZ žiada Fica, aby stopol novelu zákona o odpadoch