Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

15. mája 2019

V Káhire otvorili najširší visutý most na sveteEgyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, archívna snímka.Zdieľať
Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí, archívna snímka. Foto: TASR/AP
Káhira 15. mája (TASR) - Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v stredu slávnostne otvoril nový visutý most cez rieku Níl, ktorý je považovaný za najširší svojho druhu na svete. Podľa tlačovej agentúry Reuters ide o jeden zo série megaprojektov tamojšej vojenskej vlády zameraný na zlepšenie infraštruktúry a zvýšenie zamestnanosti.


Most, ktorý sa klenie nad Nílom južne od centrálnej časti Káhiry, je kľúčovým článkom diaľnice tiahnucej sa od Červeného mora na východe k severozápadnému stredomorskému pobrežiu Egypta a jeho účelom je pomôcť pri redukcii dopravných zápch v hlavnom meste. Sísí otvoril most spoločne s niekoľkými ministrami a vojenskými generálmi.

Most s názvom Rawd al-Faradž má vo svojom najširšom bode šesť dopravných pruhov v každom smere a meria na šírku 67,3 metra. Na jeho výstavbu použili približne milión kubických metrov betónu a 1400 kilometrov oceľových drôtov pre jeho 160 nosných lán. Guinnessova kniha rekordov potvrdila, že ide o najširší visutý most sveta.

Most pretína ostrov Warrák, kde žije 100.000 obyvateľov, z ktorých niekoľkí protestovali proti demoláciám súvisiacim s jeho výstavbou. K ďalším ambicióznym projektom, ktoré iniciovala Sísího vláda, patrí rozšírenie Suezského prieplavu, dokončené v roku 2015, a stále prebiehajúca výstavba nového hlavného mesta východne od Káhiry.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Transnefť tvrdí, že čoskoro obnoví dodávky čistej ropy
<< predchádzajúci článok
V Bruseli prebehne veľká debata kandidátov na šéfa eurokomisie

V Káhire otvorili najširší visutý most na svete - diskusné fórum čitateľov