Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Príroda-Zvieratá

02. mája 2020

V Kremnických vrchoch zrejme objavili jednu z najhlbších nekrasových jaskýň na SlovenskuJaskyniari objavili v Kremnických vrchoch jaskyňu, ktorá môže patriť k najhlbším jaskyniam nekrasového pôvodu na Slovensku.Zdieľať
V Kremnických vrchoch zrejme objavili jednu z najhlbších nekrasových jaskýň na Slovensku

Na svojej internetovej stránke to uviedla Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Štiavnické vrchy, pod ktorú oblasť Kremnických vrchov spadá.

Jaskyňa bola pomenovaná ako „Diera nad Pastorkom“. Zatiaľ nameraná hĺbka 39,3 metra nie je konečná.

Jaskyňa je zrejme ešte hlbšia

„Najnižšie miesto ležiace v hĺbke 39,3 metra nie je konečné. Dalo by sa tam pracovať a postúpiť ďalej, ale miesto je bohužiaľ veľmi úzke. O ďalšom pokračovaní hĺbky jaskyne svedčí prievan,“ povedal Peter Holúbek, speleológ zo Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPAJ) v Liptovskom Mikuláši.

Práve Holúbek jaskyňu v marci osobne preskúmaval. Počas prvého marcového prieskumu s pomocou jednostopového lana zostúpil do hĺbky 30 metrov. Počas druhého marcového prieskumu zostúpil do uvedenej, takmer 40-metrovej hĺbky.

Miestni o jaskyni vedeli

Riaditeľ Správy CHKO Štiavnické vrchy Peter Farbiak pre agentúru SITA uviedol, že miestni obyvatelia o jaskyni vedeli.

Keďže však prírodný útvar nikto neskúmal, nebola nikdy oficiálne registrovaná. Prvé prieskumy v marci 2020 znamenajú, že „Diera nad Pastorkom“ bude oficiálne registrovaná ako prírodná pamiatka. Počas prieskumu jaskyniari zaznamenali prítomnosť netopierieho druhu – podkovára malého.

Podobné jaskyne sa nachádzajú aj v iných lokalitách

Hornina, z ktorej je jaskyňa zložená vznikla v období stredného miocénu – sarmatu, teda asi pred jedenástimi miliónmi rokov.

„Diera nad Pastorkom predstavuje pomerne častý jav vo vulkanických, pieskovcových horninách a čiastočne aj v karbonátoch, keď gravitácia pôsobiaca na masív spolu s ostatnými činiteľmi spôsobí trhlinu, ktorá sa rozšíri do takej miery, že je prístupná pre človeka,“ vysvetľuje Holúbek.

Dodáva, že podobné lokality sa nachádzajú v Kremnických vrchoch v okolí Skalky, v Štiavnických vrchoch v Szabóovej skale a v kameňolome pri Lehôtke pod Brehmi.

Odborníci plánujú jaskyňu ďalej skúmať

„Diera nad Pastorkom“ je lokalizovaná v Jastrabskej vrchovine v katastrálnom území obce Kopernica v nadmorskej výške 642 metrov. Na povrchu sa nachádzajú dva vstupné otvory do podzemných priestorov, ktoré navzájom nie sú prepojené.

Severnejšia lokalita má dĺžku 137 metrov. Odborníci zo SMOPAJ plánujú v prieskume jaskyne pokračovať. Ich cieľom bude zamerať priestory priestory a zistiť súvislosť oboch podzemných fenoménov.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Holandská zoologická záhrada má nový prírastok, mláďa priviedla na svet samica pandy veľkej
<< predchádzajúci článok
Konšpirátor šíril na Facebooku dezinformácie o 5G sieti a Covid-19, sociálna sieť mu stránku zrušila

V Kremnických vrchoch zrejme objavili jednu z najhlbších nekrasových jaskýň na Slovensku - diskusné fórum čitateľov