Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

01. júla 2010

V Lesnom kine Nostalgia s pestrou ponukouPo júnových projekciách v Lesnom kine a predstaveniach v Nostalgii pokračuje prehliadka MLADÝ SLOVENSKÝ FILM ďalej v príjemnom prostredí Lesného kina Nostalgia v Horskom parku. V ...Zdieľať
lesne kino nostalgia Lesné kino Nostalgia

BRATISLAVA 1. júla (WBN/PR) - Po júnových projekciách v Lesnom kine a predstaveniach v Nostalgii pokračuje prehliadka MLADÝ SLOVENSKÝ FILM ďalej v príjemnom prostredí Lesného kina Nostalgia v Horskom parku. V uplynulých týždňoch si diváci napriek nepriaznivému počasiu (i výskytu komárov) našli cestu do Lesného kina, kde mohli vidieť filmy Jara Vojteka, Petra Begányiho, Mira Rema, Terezy Nvotovej i Petra Kerekesa.

Kvalitné filmy, stretnutia s tvorcami, priaznivá predpoveď počasia, realizované postreky proti komárom, pripravené repelenty v pokladni i občerstvenie počas projekcií ponúkajú vynikajúcu alternatívu k možnostiam ako a kde tráviť piatkové večery.

Priaznivci animovaného filmu sa môžu tešiť na pásmo ôsmich filmov mladých animátorov. Bábkový film Michala Strussa V KOCKE, nominovaný na študentského Oscara, rozpráva o sizyfovskom údele v priestore, z ktorého niet úniku. Katarína Kerekesová nakrútila na motívy brazílskej mytológie film o vzniku sveta PÔVOD SVETA. Pod komickú rozprávku NAZDRAVÍČKO! o manželstve, osobných démonoch, strastiach duše a špirituse sa režijne podpísali Ivana Zajacová a Jozef Mitaľ. Poetický príbeh PIK A NIK o neobyčajných zážitkoch dvojice detí, ktoré sa vybrali na výlet k moru, nakrútil Martin Snopek. Ivana Šebestová je autorkou filmu ŠTYRI, nostalgického príbehu o láske z pohľadu štyroch žien, ktorých životy sa pretnú v okamihu nehody. Andrej Kolenčík v snímke IZIDOR ukazuje, že alkohol, podvádzanie a zlomené srdce nepatria do láskavého vzťahu. Príbeh o bežnom vzťahu muža a ženy, na začiatku ktorého bola vášeň a žiadne otázky, nakrútila pod názvom O PONOŽKÁCH A LÁSKE Michaela Čopíková. A o veľkých dobrodružstvách malého huncúta v múzeu počas školskej exkurzie rozpráva film Borisa Šimu CHYŤTE HO!

Samostatný večer bude patriť prehliadke dokumentov režiséra Mareka Kuboša, z ktorého tvorby uvedie Lesné kino štyri filmy. Snímka CESTA FOTOGRAFA približuje tvorbu fotografa Jara Sýkoru, jeho cestu za príbehmi ľudí, spojených s prírodou a tichým, izolovaným životom v dreveniciach na oravských lazoch. Film ŽEL. ST. 2. TR. KRAĽOVANY zasvätí divákov do špecifických rituálov, ktoré sú charakteristické pre železničiarsky svet. Odvážny dokument HLAS 98 zachytáva atmosféru na Slovensku, strach ľudí a rozpoltenosť spoločnosti pred kľúčovými parlamentnými voľbami 1998, ktoré znamenali Mečiarov pád. Nasledujúci Kubošov film TAKÁ MALÁ PROPAGANDA prináša portrét bývalého spravodajského redaktora STV, vytvárajúceho „pozitívny obraz Slovenska“ práve za Mečiarovej vlády.

Júlový program Lesného kina dopĺňajú tri celovečerné dokumenty, z ktorých dva sa venujú významným osobnostiam slovenskej kultúry. MOMENTKY Petra Krištúfka sú dokumentom o životnom osude slovenskej hudobnej legendy Dežovi Ursinym, ktorý bol neopakovateľným skladateľským i interpretačným fenoménom slovenskej hudby. Film režisérky Tiny Diosi MALÝ ZÚRIVÝ ROBINSON prináša neobvyklý portrét tragicky zosnulého básnika Joža Urbana, ktorý počas svojho krátkeho, no búrlivého života dokázal vlastnou tvorbou ovplyvniť spoločenské a kultúrne dianie na Slovensku. Tabuizovanej téme sa venuje režisérka Diana Fabiánová vo svojej snímke MESIAC V NÁS, dokumente o menštruácii v širších spoločensko-historických súvislostiach, ktorý je sviežim i humorným pohľadom na tabu, ovplyvňujúce svet žien i mužov oveľa výraznejšie, než sa na prvý pohľad môže zdať.

Program Lesné kino Nostalgia JÚL 2010

02.7./20:30/Lesné kino ANIMOVANÉ FILMY
V KOCKE, Michal Struss, SR, 1999, 6 min.
PÔVOD SVETA, Katarína Kerekesová, SR, 2002, 22 min.
NAZDRAVÍČKO!, Ivana Zajacová a Jozef Mitaľ, SR, 2005, 20 min.
PIK A NIK, Martin Snopek, SR, 2006, 5 min.
ŠTYRI, Ivana Šebestová, SR, 2007, 16 min.
IZIDOR, Andrej Kolenčík, SR, 2007, 6 min.
O PONOŽKÁCH A LÁSKE, Michaela Čopíková, SR, 2008, 7 min.
CHYŤTE HO!, Boris Šima, SR, 2008, 18 min.

09.7./20:30/Lesné kino 4x Marek Kuboš
CESTA FOTOGRAFA, Marek Kuboš, SR, 1995, 15 min.
ŽEL. ST. 2. TR. KRAĽOVANY, Marek Kuboš, SR, 1998, 18 min.
HLAS 98, Marek Kuboš, SR, 1999, 15 min.
TAKÁ MALÁ PROPAGANDA, Marek Kuboš, SR, 2001, 27 min.

16.7./20:30/Lesné kino MESIAC V NÁS, Diana Fabiánová, SR/Fr./Špan., 2009, 75 min.

23.7./20:30/Lesné kino MOMENTKY, Peter Krištúfek, SR, 2008, 90 min.

30.7./20:30/Lesné kino MALÝ ZÚRIVÝ ROBINSON, Tina Diosi, SR, 2009, 72 min.

Prehliadka sa koná v Lesnom kine Nostalgia (nachádza sa na voľnom priestranstve-námestíčku pred Horárňou pri vstupe do Horského parku na rohu Bohúňovej a Nekrasovej ulice) každý piatok do 20. augusta. Začiatok projekcií vždy po západe Slnka cca od 20,30 hod. – v prípade nepriaznivého počasia sa projekcie uskutočnia v priestoroch Lesnej školy. Vstupné na celovečerný program: 2 € (Lesné kino). Kapacita priestoru Lesného kina je limitovaná-obmedzená.
Lístky je možné zakúpiť vždy cca 20 min. pred predstavením i v predstihu prostredníctvom siete ticketportal.
Viac info na Facebooku a www.nostalgia.sk/lesnekino

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Nová galéria Slovanet Art Gallery podporí talentovaných študentov výtvarného umenia
<< predchádzajúci článok
Prvý koncert v rámci festivalu Letná pauza 2010 v Bojniciach už túto nedeľu

V Lesnom kine Nostalgia s pestrou ponukou - diskusné fórum čitateľov