Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

07. novembra 2019

V Nemecku sprístupnili útekový tunel pod Berlínskym múromÚtekový tunel pod Berlínskym múrom sprístupnili pre verejnosť po prvý raz vo štvrtok úrady v nemeckom hlavnom meste. Sprístupnenie tejto špecifickej pamiatky je súčasťou ...Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
Berlín 7. novembra (TASR) - Útekový tunel pod Berlínskym múrom sprístupnili pre verejnosť po prvý raz vo štvrtok úrady v nemeckom hlavnom meste. Sprístupnenie tejto špecifickej pamiatky je súčasťou prebiehajúcich osláv 30. výročia otvorenia hraníc východného Nemecka, informuje tlačová agentúra AP.


Tunel, ktorý sa nachádza na ulici Bernauer Straße, neďaleko hlavného pamätníka Berlínskeho múru, slávnostne otvoril starosta Berlína Michael Müller. Vo svojom príhovore sa poďakoval tým, ktorí koncom roku 1970 - deväť rokov po tom, ako komunistické východné Nemecko uzavrelo svoje hranice - začali túto 100 metrov dlhú únikovú trasu hĺbiť.

Tunel vytvorila skupina ľudí, ktorí už predtým utiekli do Západného Berlína. Chceli pomôcť priateľom a rodine utiecť na Západ, ale iba niekoľko dní pred dokončením tunela ho východonemecká tajná polícia Stasi objavila a čiastočne zničila.

Samotný tunel prístupný nie je; návštevníci doň môžu nahliadnuť cez dve okná v priľahlej podzemnej hale.

Berlínsky múr, postavený v roku 1961 východonemeckou vládou okolo Západného Berlína, rozdeľoval mesto 28 rokov počas studenej vojny. Jeho účelom bolo izolovať obyvateľov bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR) od "ideologickej kontaminácie" Západu a zabrániť im v úteku z krajiny.

Počas existencie 156-kilometrového Berlínskeho múru vzniklo viac než 70 tunelov vedúcich pod touto bariérou a pomocou nich sa podarilo utiecť približne 300 ľuďom, tvrdí združenie Berliner Unterwelten (Berlínske podzemie), ktoré organizuje prehliadky historických bunkrov a tunelov mesta.

Väčšina berlínskych útekových tunelov bola vyhĺbená zo západu na východ. Ulica Bernauer Straße v mestskej štvrti Mitte bola jednou z najobľúbenejších lokalít pre vytváranie týchto podzemných únikových trás, pretože tamojšia pôda obsahuje vysoký obsah ílu. V tomto 350-metrovom úseku vzniklo sedem tunelov. Pri pokuse o prekonanie Berlínskeho múru prišlo o život celkovo 140 osôb.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Kamenický: Pre Slovensko daň z leteckého paliva nie je až taká výhodná
<< predchádzajúci článok
Pompeo a Maas zdôraznili dôležitosť NATO pred 30 rokmi i v súčasnosti

V Nemecku sprístupnili útekový tunel pod Berlínskym múrom - diskusné fórum čitateľov