12. apríla 2007

V NHL zvíťazil Vancouver až po štvornásobnom predĺžení

V noci zo stredy na štvrtok sa v zámorskej hokejovej NHL naplno rozbehli vyraďovacie boje o Stanleyho pohár. Vo Východnej konferencii bol na programe jediný duel Ottawa - Pittsburgh, v ktorom sa ...

NEW YORK 12. apríla (WEBNOVINY) - V noci zo stredy na štvrtok sa v zámorskej hokejovej NHL naplno rozbehli vyraďovacie boje o Stanleyho pohár. Vo Východnej konferencii bol na programe jediný duel Ottawa - Pittsburgh, v ktorom sa predstavil aj slovenský reprezentačný obranca Andrej Meszároš. Dvadsaťjedenročný rodák z Považskej Bystrice si do štatistík pripísal jeden presný zásah, keď v prvej tretine otváral skóre duelu i celého play off. "Senátori" napokon zvíťazili 6:3 a ujali sa vedenia v sérii 1:0 na zápasy. Ottawa viedla už 6:1, „tučniaci“ znížili dvoma gólmi Gončara a Crosbyho až v poslednej desaťminútovke. Pre 19-ročného Crosbyho to bol prvý zápas v play off, premiérový gól však bol len slabou náplasťou na prvú prehru. „Takýto štart sme si určite nepredstavovali. Senátori odohrali výborné stretnutie, prekonali nás v každom hernom ukazovateli,“ povedal po zápase tréner Penguins Michel Therrien. Domáci útočník Dany Heatley, ktorý dosiahol v základnej časti métu 50 gólov, strelil na radosť vypredanej domácej haly víťazný gól v deviatej sekunde tretej časti hry.

Západná konferencia ponúkla fanúšikom tri stretnutia. Trojica Slovákov Pavol Demitra, Marián Gáborík a Branko Radivojevič zavítala spolu so spoluhráčmi z Minnesoty do Anaheimu. "Divosi" však nevykročili do série najlepšie, "káčerom" podľahli 1:2, pričom jediný gól hostí zaznamenal v 27. min aj po asistencii Gáboríka práve Demitra. Za „káčerov“ boli strelecky úspešní Teemu Selänne a Dustin Penner.

Prvý víťazný duel série si na ľade Nashvillu pripísalo aj San Jose, keď rozhodujúci presný zásah prišiel až v druhom predĺžení z hokejky Patricka Rissmillera. Skóre duelu otvorili hosťujúci „žraloci“, Nashville však v úvode druhého dejstva dvoma "zlepenými" gólmi Alexandra Radulova a J. P. Dumonta získal vedenie na svoju stranu. Z neho sa však dlho netešil, keď postupne Mike Grier, Craig Rivet a Milan Michálek opäť naklonili misky váh na stranu Ducks. Remízu 4:4 zariadili pred treťou sirénou opäť Radulov a Dumont. Krídelník San Jose Jonathan Cheechoo sa po nešetrnom faule kolenom Scotta Hartnella pre zranenie pravého kolena pravdepodobne na ľad do konca sezóny už nevráti.

V zostávajúcom stredajšom stretnutí Vancouver - Dallas sa hralo neuveriteľných takmer 140 minút, keď sa po remíze 4:4 strelci v troch ďalších dvadsaťminútovkách nevedeli gólovo presadiť. Vancouver viedol už 4:2, Antti Miettinen a Ladislav Nagy však dokázali vyrovnať a vynútiť pre Dallas predĺženie. Vykúpením nielen pre Vancouver, ale aj pre Stars a všetkých divákov bol gól Henrika Sedina v 139. min duelu, ktorý využil prihrávku spoza bránky od svojej dvojičky Daniela a pohodlne prekonal Turca v bránke „hviezd“. Na domáceho gólmana Roberta Luonga smerovalo 76 striel súpera, jeho náprotivok Marty Turco čelil spolu 56 „projektilom“. V celkovej histórii NHL to bol šiesty najdlhší duel play off, trval celkovo 5 hodín a 24 minút hrubého času a skončil sa 35 minút po polnoci miestneho času.

Východná konferencia:

Ottawa - Pittsburgh 6:3 (2:0, 1:1, 3:2) - stav série 1:0

Góly: 2. MESZÁROŠ (Fisher, Schaefer), 7. Kelly (Corvo, Neil), 35. Preissing (Spezza, Corvo), 41. Heatley (Alfredsson, Volčenkov), 46. Neil (Redden), 49. Comrie (Schaefer, Volčenkov) - 37. J. Staal (Talbot, Ryan Whitney), 53. Gončar (Malkin, Recchi), 60. Crosby (Gončar, Recchi). Vylúčení: 13:9 na 2 min, presilovky: 2:2, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 37:26. Brankári: Emery - M.-A. Fleury (51. Thibault). Diváci: 19 611.

Západná konferencia:

Nashville - San Jose 4:5 po dvojnásobnom predĺžení (0:1, 2:3, 2:0 - 0:0, 0:1) - stav série 0:1

Góly: 23. Radulov (Forsberg, Zanon), 24. J. P. Dumont (Arnott, Hartnell), 54. Radulov (Weber), 60. J. P. Dumont (Weber, Erat) - 8. Carle (J. Thornton, Rivet), 26. Grier (Rissmiller, C. Brown), 33. Rivet (Marleau), 36. M. Michálek (J. Thornton, Vlasic), 89. Rissmiller (Marleau, Grier). Vylúčení: 8:7 na 2 min, navyše: Hartnell (Nashville) na 5 min + DKZ za faul kolenom, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 43:38. Brankári: Vokoun - Nabokov. Diváci: 17 113.

Anaheim - Minnesota 2:1 (0:0, 1:1, 1:0) - stav série 1:0

Góly: 30. Selänne (Beauchemin), 55. Penner (Perry, Getzlaf) - 27. DEMITRA (Foster, GÁBORÍK). Vylúčení: 5:4 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 34:25. Brankári: Bryzgalov - Backström. Diváci: 17 180.

Vancouver - Dallas 5:4 po štvornásobnom predĺžení (1:1, 2:1, 1:2 - 0:0, 0:0, 0:0, 1:0) - stav série 1:0

Góly: 5. D. Sedin (H. Sedin, Pyatt), 27. Öhlund (Krajíček, Näslund), 34. Näslund, 48. Smolinski (S. Salo, Linden), 139. H. Sedin (D. Sedin, Öhlund) - 6. Morrow (Ribeiro, Sydor), 30. Daley (Morrow, Eriksson), 49. Miettinen (Hagman, J. Jokinen), 54. NAGY (Miettinen, Zubov). Vylúčení: 7:8 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0. Strely na bránku: 56:76. Brankári: Luongo - Turco. Diváci: 18 630.